En Sıcak Konular

Rus savaş gemileri Suriye sularında

8 Ocak 2012 11:53 tsi
Rus savaş gemileri Suriye sularında 
Moskova, Şam hükümetine verdiği desteği sürdürüyor.

Rusya'nın gönderdiği yeni bir donanma, Suriye'nin Tartus limanına demirledi.Suriye resmi haber ajansı SANA'nın dün gece bildirdiğine göre, bir Rus donanması Suriye'nin Tartus deniz üssüne yanaştı.

Şam ve Moskova arasındaki sağlam bağın göstergesi olarak nitelendirilen hareket, donanmada çalışan bir Rus yetkili tarafından, "Gemilerimiz Suriye kıyılarına yanaştı. Bu ziyaret, iki ülkeyi yakınlaştırma ve dostluk bağlarını güçlendirme amacı taşıyor" şeklinde yorumlandı.  

SANA, "Tartus'a yanaşan Rus donanmasının kaptanları Suriye halkına dostluk duygularını bildirdi" açıklamasının yaparken, Tastus üssünün yöneticisi Atef e- Nadaf, "Rusya'nın Suriye halkına karşı tutunduğu saygılı tavır karşısında hürmetlerini sunduğunu" belirtti.

Suriye'nin hükümete yakın özel gazetesi el Vatan, geçen Salı, bir Rus filosunun Tartus'a gelip 6 gün demirleyeceğini bildirmişti. Gazetedeki haberde, bu filoda savaş gemileri, denizaltılar, savaş uçakları, helikopterler ve uçaksavar füzeler bulunacağı öne sürülmüştü.

Mart'ta başlayan ve bugün de sürmekte olan Beşar Esad karşıtı isyanda Suriye hükümetinden yana tavır alan Rusya, bu son donanma desteğiyle, Esad'ın yanında olmaya kararını sürdürdüğünün sinyalini verdi.

Rusya, Birleşmiş Miller (BM) Güvenlik Konseyi'nin Ekim ayında gündeme getirdiği Suriye'ye silah ambargosu uygulama karar tasarısını veto etmişti. Rusya gibi daimi BM üyesi olan Çin de veto kararı alarak, Suriye'ye ambargonun engellenmesini sağlamıştı.

hurriyet

Bu haber 790 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,203 µs