En Sıcak Konular

Sudan Devlet Başkanı Beşir, Libya'da

7 Ocak 2012 22:59 tsi
Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Beşşar Esad'ın, Suriye'deki ölümleri durdurması ve halkın sesine kulak vermesi gerektiğini söyledi.Uluslararası Ceza Mahkemesinin Mart 2009'da hakkında soykırım, insanlığa karşı suç ve Darfur'da savaş suçu işlediği gerekçeleriyle tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Beşir, başkent Trablus'taki temaslarını sürdürdü.

Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra ilk kez Libya'ya gelen Beşir, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ve bazı hükümet yetkilileriyle gün boyunca ekonomik ve tarımsal konuların yanı sıra sınır güvenliği alanında görüşmeler yaptı.

Görüşmenin ardından UGK Başkanı Abdülcelil ile ortak basın toplantısı düzenleyen Ömer El Beşir, Libya'yı ziyaretinin sebebini ''Libya halkına, Kaddafi rejimine karşı büyük bir cesaret örneği sergileyip, verdiği mücadeleden dolayı teşekkür etmek için geldim'' diye açıkladı.

''Kaddafi, sadece Libya için değil tüm Afrika için tehlikeli bir liderdi'' diyen Beşir,Libya halkının bu süreçte canı pahasına mücadele ettiğini ve bu mücadelenin kendisini de gururlandırdığını dile getirdi.

Libya'nın yeniden imarı sürecinde özellikle tarım, hayvancılık, sınır ticareti, kara, hava ve demiryolu altyapısının güçlendirilmesinde karşılıklı projeleri hayata geçireceklerini ifade eden Beşir, ayrıca, yeni dönemde diplomatik ilişkilerin de artacağını söyledi.

Toplantının son bölümünde Libyalı bir vatandaş, Suriye'deki ölümlerin durdurulması konusunda herhangi bir çabalarının olup olmadığını sordu.

Ömer El Beşir, Suriye Devlet Başkanı Esad ile yaptığı görüşmelerde kendisine birçok çözüm önerisi sunduğunu ancak bunların hiçbirinin kabul görmediğini savundu.

Arap Birliği Gözlemci Heyetinin Suriye'deki temaslarını sürdürdüğünü hatırlatan Beşir, şunları kaydetti:

''Beşşar Esad, Suriye'deki ölümleri durdurmalı ve halkın sesine kulak vermeli. Yasaları yeniden düzenlemeli. Bölgede incelemelerini sürdüren Arap Birliği Gözlemci Heyeti de kendisine çözüm önerileri sundu ama dinlemedi. Humus kentinde 'hiçbir şey yok' dedi ama heyet, orayı ziyaret ettiğinde hem ölümlerin hem de protestoların yaşandığını gözlemledi. Beşşar Esad, yaptıklarından bir an evvel vazgeçmeli.''

UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil de sınır güvenliğinin iki ülke halkının haklarını koruyacak şekilde devam edeceğini vurguladı.

Geçiş döneminde Libya'da çalışan Sudan vatandaşlarının kaybettiği ev, değerli eşya ve paranın geri verilmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirten Abdülcelil, bundan sonraki süreçte iki ülke halkının arasındaki ilişkilerin artacağını kaydetti.

Bu haber 549 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,486 µs