En Sıcak Konular

Mansur: BM'ye üyelik hedefimizden vazgeçmiyoruz

7 Ocak 2012 09:32 tsi
Filistin'in BM Temsilcisi Büyükelçi Riyad Mansur, Filistin'in, BM'ye üyelik hedefinden vazgeçmediğini söyledi.BM'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Mansur, ABD'nin adını vermeden, Filistin'in BM'ye üyeliğine karşı çıkan ''güçlü Konsey üyesine rağmen'' BM'ye üyelik hedeflerinden vazgeçmediklerini belirtti. Mansur, 'Bu konuya Güvenlik Konseyinin karışmaması gerektiğini söyleyen Konsey'in veto hakkına sahip güçlü ülkesi var diye üyelik hedefimizden vazgeçecek değiliz'' diye konuştu.

''BM'ye üyeliğimizi elde etmek için yeni yaratıcı fikirlerle ortaya çıkacağız'' diyen Mansur, Filistin yönetiminin bundan sonra atılacak adım konusunda henüz karar vermediğini söyledi, ancak 193 üyeli BM Genel Kurulu'na başvurabileceklerini de ima etti. Mansur, bunun dışında UNESCO üyesi olduklarını anımsatarak UNESCO gibi başka BM kurumlarına da başvurabileceklerini dile getirdi.

Filistin şu ana kadar 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde ABD dışındaki diğer 14 üyeden de yeterli desteği alamadı. Filistin, 193 üyeli BM Genel Kuruluna gidip oradan destek alma yolunu seçmesi halinde ise, şu an BM'deki ''gözlemci'' statüsünü, Vatikan gibi ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsüne yükseltebilir, ancak BM'ye (devlet olarak) tam üye olamaz. Filistin'in BM'ye devlet olarak tam üye olabilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin onayını mutlaka alması gerekiyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 23 Eylül 2011'de BM Genel Kuruluna hitap ederek BM'ye tam üyelik başvurusunda bulunduklarını açıklamıştı.Bu haber 550 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,378 µs