En Sıcak Konular

ABD, Davutoğlu'nun öğrendiklerinin peşinde

6 Ocak 2012 23:32 tsi
ABD, Davutoğlu'nun öğrendiklerinin peşinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Tahran ziyareti sırasında İran'dan edindiği bilgiler, mesajlar ve öğrendiklerine yönelik Türk tarafıyla istişarelere başladıklarını söyledi.

Nuland, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, ''Başta İran tarafından gelen, bu ziyaretin (Davutoğlu'nun Tahran ziyareti) sonuçlarıyla ilgili bazı açıklamaları gördük. Türk tarafıyla, Bakan Davutoğlu'nun Tahran'dayken edindiği bilgiler, öğrendikleri ve ne mesajların verildiğine dair istişarelere başladık'' dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'nin, Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından kabul edildiğini hatırlatan Nuland, bu görüşmeyle ilgili bir detaya sahip olmadığını ancak ele alınan konulardan birinin, Davutoğlu'nun Tahran ziyareti olduğunu belirtti.

Nuland, Türkiye ve ABD'nin İran'ı masaya geri getirme ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlama yönündeki hedefi paylaştığının kuşku götürmediğini ifade ederek, ''Taktikler konusunda her zaman aynı görüşe sahip değiliz ancak stratejik hedef aynı. Bu nedenle, Bakan Davutoğlu'nun ziyareti sırasında neler gördüğü ve gelecekteki adımlara dair ne tür öngörülere sahip olduğu hususunda istişare etmemiz çok önemli'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Geçmişte buradan, Türkiye'nin İran ile ticaretini artırmasının problem teşkil etmediğini söylemiştiniz. Sizce şimdi bu bir sorun mu?'' sorusu üzerine Nuland, ''Türk tarafıyla niyetleri konusunda istişare etmek istedik. Eğer bebek mamasından bahsediyorsak, bu bir sorun değil. Ancak biliyorsunuz, başka konular da olabilir ancak Türkiye ile istişare etmeden önce Türklerin niyetleriyle ilgili bir önyargıda bulunmak istemem'' ifadesini kullandı.

Nuland, ''İran Dışişleri Bakanı dün, nükleer programıyla ilgili gelecek tur görüşmeler için en iyi yerin Türkiye olabileceğini söyledi. Bu konuda bir görüşünüz var mı?'' sorusu üzerine de İran'ın, P5 1 ile yeni tur görüşmelere hazır olduğuna dair kendilerine resmi bir bildirimde henüz bulunmadığını dile getirerek, İran'ın nükleer programıyla ilgili önkoşulsuz ve ciddi olarak görüşmelere hazır olması durumunda, yeni bir P5 1 toplantısına hazır olduklarını yineledi.

aa

Bu haber 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,313 µs