En Sıcak Konular

'İlaçları peynir ekmek gibi tüketmeyin'

5 Ocak 2012 10:35 tsi
'İlaçları peynir ekmek gibi tüketmeyin' Kış mevsiminde artan soğuk algınlığında bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat çeken uzmanlar, 'anti gribal ilaçlar peynir-ekmek gibi tüketilmemeli' uyarısında bulundu.

Bilinçsiz şekilde tüketilen anti gribal ilaçlarla soğuk algınlığının daha bulaşıcı hale geldiğini belirten Uzman Dr. Nurdan Tunçözgür soğuk alınlığının; boğaz ağrısı, kırıklık ve ürpermeyi izleyen ateş yükselmesi gibi belirtilerle seyreden ve sık görülen bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın kuluçka devresinin 1 ile 3 gün arasında değiştiğini vurgulayan Tunçözgür, soğuk algınlığının neden olduğu tabloyu şöyle özetledi:

"İlk belirtileri burun akıntısı ve hapşırıktır. Başlangıçta su gibi olan burun akıntısı, bir süre sonra sarı, yeşil renkli, koyu bir kıvam alır. Özellikle çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, ateş, halsizlik, kas ağrıları ve iştahsızlık da görülebilir. Soğuk algınlığı geçiren bir bebeğin ya da çocuğun ateşi 39 dereceye kadar çıkabilir. Bazı vakalarda, soğuk algınlığı 3-10 gün devam edebilir."
İHA'ya açıklama yapan Uzman Dr. Nurdan Tunçözgür, hastalığın tedavisi ve anti gribal ilaçların kullanılması hakkında ise şu uyarılarda bulundu: "Bilinçsiz şekilde ilaç tüketimi yapılmamalıdır. Eğer rahatsızlık durumları ve belirtileri var ise hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Peynir-ekmek gibi anti gribal ilaçlar tüketilmemelidir. Modern tıp biliminde, antihistamin türü ilaçlar, üst solunum yollarını rahatlatan ilaçlar, öksürük şurubu, istirahat ve bol sıvı tüketimi önerilmektedir. Aspirin sadece çok ağır soğuk algınlığı vakalarında tavsiye edilmektedir. Hafif soğuk algınlığı vakalarında peynir-ekmek yer gibi aspirin kullanılmamalıdır. Çünkü aspirin viral durumu daha çok alevlendirir ve hastalığı daha bulaşıcı bir hale getirir. Aşı etkili bir çözüm değildir çünkü gün geçtikçe (daha fazla) sayıda yeni virüsler ortaya çıkmaktadır."


Bu haber 640 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,315 µs