En Sıcak Konular

İsrail’de Göktürk Uydusu kabusu

4 Ocak 2012 11:05 tsi
İsrail’de Göktürk Uydusu kabusu Rus Russia Today televizyonu, bir zamanlar Ankara’nın en yakın müttefiki olan İsrail’i, Türkiye’nin iki yıl içinde uzaya göndermeyi planladığı Göktürk uydusu kabusunun sardığını öne sürdü.

Russia Today'de yayınlanan habere göre, Türkiye'nin önümüzdeki iki yıl içinde uzaya göndereceği, yüksek çözünürlüklü görüntü alma yeteneğine sahip Göktürk uydusu, topraklarının ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesinden endişe duyan İsrail'in korkulu rüyası haline geldi.

Habere göre, bugüne kadar sadece Amerikan uyduları pixel başına iki metreden daha büyük görüntü alabiliyordu. Amerikan yasalarına göre Amerikalı şirketler bu görüntüleri başka ülkelere veremiyor. Bu çerçevede Washington, İsrail topraklarıyla ilgili görüntüleri de başka ülkelerle paylaşmıyor.

Örneğin Google Earth dahi İsrail topraklarının görüntülerini yüksek çözünürlükle veremiyor.

TÜRKİYE GÖRÜNTÜLERİ SATABİLİR
Ancak Russia Today'e göre, Türkiye'nin yapımını tamamlamak üzere olduğu Göktürk uydusu, İsrail'in güvenlik endişesiyle sır gibi saklamaya çalıştığı görüntülerini en ince ayrıntılarına kadar tespit etme yeteneğine sahip olacak.

İddiaya göre, Türkiye'de, Amerika'dakine benzer bir engelleyici yasa bulunmadığından, İsrail topraklarının görüntüleri düşman ülkelerin ellerine kolayca geçebilecek.

Russia Today'e konuşan Jane's Defense Weekley'den Muhammed Niceb, "Türkiye bu görüntüleri doğrudan veya dolaylı şekilde İsrail'in düşmanlarına satabilir" iddiasında bulundu.

İsrailli Ortadoğu uzmanı Nimrod Goren ise, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sadece İsrail'in oyun alanı olmadığını göstermek için elindeki bütün imkanları kullanacağını belirterek, Göktürk uydusunun da bu siyasetin bir parçası olmasından korkulduğunu söyledi. Bu haber 835 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,448 µs