En Sıcak Konular

Danimarka’yı zorlu bir süreç bekliyor

3 Ocak 2012 22:48 tsi
Avrupa Para birimi Euro'yu kullanmayan Danimarka’yı, özellikle Güney Avrupa'yı kasıp kavuran Euro'nun yaşatılması gibi zorlu AB dönem başkanlığı bekliyor.Yılbaşı ile birlikte AB dönem başkanlığını Polonya’dan devralan Danimarka’yı zorlu görev bekliyor. Kendisinin içinde yer almadığı Euro bölgesindeki ekonomik krizin büyümesini frenlemeye çalışmak zorunda kalacak Danimarka ayrıca İngiltere ile kıta Avrupa’sının arasında esen soğuk rüzgarları da dindirmekle yükümlü.

1 Ocak 2012 itibari ile AB dönem başkanlığı makamına altı aylığına Danimarka geçti. Polonya’dan dönem başkanlığını devralan Danimarka’yı zorlu bir süreç bekliyor. Özellikle güney Avrupa’yı kasıp kavuran Euro krizinin diğer ülkelere sıçramasını engellemek durumunda kalacak Danimarka’nın önüne konan ‘yapılacaklar listesi’nin başında kendisinin kullanmadığı AB para birimi Euro’nun yaşatılmasını sağlamak olacak. Uzmanlara göre 2012 yılı Euro’nun geleceği için hayati öneme sahip bir yıl olacak.

17 ülkeli Euro bölgesi ile AB üyesi diğer ülkeler arasındaki siyasi mesafenin açılmaması için gayret gösterecek Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schimdt'in müttefiki ve Danimarka'nın dost ülke kabul ettiği İngiltere’nin AB sularından dışlanmaması için ekstra çaba sarf etmesi gerektiği kaydediliyor. 45 yaşındaki Danimarka Başbakanı Thorning Schmidt geçtiğimiz Aralık ayında yapılan liderler zirvesinde 27 AB ülkesinin birlikteliğinden söz edince Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tepkisiyle karşılaşmıştı. Sarkozy, Danimarka başbakanına seslenerek, ‘‘Danimarka hariçten gazel okuyor. Üstelik küçük ve yeni bir ülke’’ sözleriyle Danimarka için dönem başkanlığının zorlu geçeceğinin sinyallerini vermişti.

Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Helle Thorning Schimdt, AB içindeki nadir arta kalan merkez sol partiyi temsil ediyor. Sağ ve muhafazakar hükümetlerin ağırlık kazandığı AB’ye yabancı olmayan Thorning Schimdt, 1994-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu üyeliğinde bulundu.

Eski İngiliz İşçi Parti lideri Neil Kinnock’un oğlu Steğhen Kinnock ile evli olan Danimarka Başbakanı Thorning Schimdt, AB’nin 2014-2020 yıllarını kapsayan uzun vadeli bütçesinin büyük kısmını halletmek istiyor. 2012’nin ikinci yarısında bütçenin onaylanması öngörülüyor. Fakat Fransa’da Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bütçe görüşmelerine olumsuz katkı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dönem başkanlığı süresi boyunca Danimarka’nın en fazla başını ağrıtacak olan ülkenin Fransa olacağı konuşuluyor.


Bu haber 661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,256 µs