En Sıcak Konular

Tacikler ile Kırgızlar arasında çıkan kavga tedirgin etti

3 Ocak 2012 17:29 tsi
Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, yılbaşı öncesinde Kırgızistan'ın güneyinde bulunan Leylek ilçesindeki Andarak köyünde Tacikler ile Kırgızlar arasında çıkan kavgadan tedirginlik duyduğunu belirtti.Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrahan Zarifi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile yaptığı telefon görüşmesinde, Andarak köyünde yaşayan kavgadan endişe duyduğunu dile getirdi.

Tacik basınında çıkan haberlere göre, Kazakbayev, Zarifi'yi söz konusu olay hakkında bilgilendirirken, kavganın etnik kökene dayanmadığını ve herhangi bir siyasi veya etnik bir nitelik taşımadığını dile getirdi.

Kazakbayev, ayrıca Andarak köyündeki durumun kontrol altında olduğunu belirterek, emniyet birimlerince söz konusu kavga ile ilgili soruşturmanın başlatıldığını vurguladı.

Tacik basınına göre, Andarak köyünde, Tacik ve Kırgız gençleri arasında çıkan kavgada 16 yaşındaki Kırgız gencin hastanelik olmasının ardından, köy meydanında toplanan bine yakın Tacik ile beş yüz civarında Kırgız vatandaşı arasında büyük bir kavga meydana geldi.

Emniyet görevlilerinin müdahale edemediği olaylar sırasında, bir ev, bir ekmek fırını ve bir binek araç ile 2 büfe ateşe verildi. Olayların ardından bölgeye gelen Kırgızistan İçişleri Bakan Yardımcısı Kursan Asanov, Batken Valisi Arzıbek Burkanov ve Leylek İlçesi Belediye Başkanı Nuuman Saydullayev'in tarafları barıştırmaya yönelik girişimlerinin ardından köy meydanına toplanan kalabalığın dağıldığı ve durumun kontrol altına alındığı belirtildi.

Bu haber 684 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,060 µs