En Sıcak Konular

Hristofyas: Kıbrıs sorunu kanserleşti

3 Ocak 2012 16:47 tsi
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununun ''kanserleştiğini" söyledi.

Rum basınına göre Hristofyas, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) yeni yıl balosunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun kanserleştiğini ifade ederek, Rum siyasileri, Türkiye ve KKTC'yi eleştirdi.

Rum siyasileri, yurt dışındaki çabalara ''zarar vermekle'' suçlayan Hristofyas, Türkiye ve KKTC'yi, Kıbrıs sorununda izledikleri politika nedeniyle eleştirdi.

Hristofyas, ''Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünde uzlaşmaz tavır sergilediği'' iddiasında bulunarak, ''Bütün dünya, Türkiye'nin son zamanlarda gerek kendi iç işlerinde gerek bölgede önemli başarılar kaydettiğine inandığı bir zamanda, kendini beğenmiş ve olguları doğu yöntemiyle değerlendiren bir hasımla uğraşıyoruz'' ifadesini kullandı.

Rum lideri şöyle devam etti:

''Türkiye'nin kendi iç işlerinde ve bölgede kaydettiği başarılar ile Türk siyasi liderliği çağdaş ve yenilikçi bir liderlik görüntüsü vermek yerine maalesef bir zamanlar sultanların Osmanlı Türkiyesi görüntüsü veriyor. Türk politikasının bizim siyasi ve askeri liderliğimiz tarafından iyi incelenmesi gerekir ki Türkiye'nin bu kendini beğenmiş ve yayılmacı politikasıyla başa çıkabileceğimiz bir strateji belirleyebilelim.''

-Rus kredisi ve doğalgaz ''silahı''-

Bu arada Rum basınında, Hristofyas'ın, Kıbrıs Rum kesiminde Şubat 2013'de yapılacak ''başkanlık'' seçimi için yeniden aday olacağı ve bu yönde hazırlıkların başladığı değerlendirmesi yapılıyor.

Yorumlarda Hristofyas'ın, geçen 11 Temmuz'da RMMO'nun Mari'deki (Tatlısu) deniz üssünde meydana gelen patlama ve ekonomik kriz nedeniyle aleyhine oluşan havayı Rus kredisi ve doğalgaz ''silahı'' ile tersine çevirebileceğine inandığı belirtiliyor.

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri kapsamında yarın yeniden bir araya gelecek.

A.A.Bu haber 542 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,273 µs