En Sıcak Konular

Rumlar sondaj kuyusunu mühürleyip gidiyor

3 Ocak 2012 13:56 tsi
Rumlar sondaj kuyusunu mühürleyip gidiyor Kıbrıs Rum kesimi, Doğu Akdeniz'deki 12'nci parselde gerçekleştirilen sondaj çalışmalarının tamamlandığını ve kuyunun mühürlendiğini açıkladı.

Kıbrıs Rum yönetimi Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu, Rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” içinde bulunan 12'nci parselde ABD'li Noble Energy şirketinin yürüttüğü çalışmaların planlandığı gibi gittiğini ifade ederek, 'Sondaj çalışmaları tamamlandı. Kuyu mühürlenecek ve kule hafta sonu terk edilecek” dedi.

Teknokratlardan oluşan bir ekibin, üzerinde görüş birliğine varılmış prosedürün yürütülüp yürütülmediğini incelemek için Cuma günü, sondaj yapılan Homer Ferrington sondaj platformunu ziyaret ettiğini belirten Antoniadu, Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, teknokratların kendisine her şeyin düzgün gittiğini söylediklerini, birkaç gün içinde ayrıntılı bir rapor beklediğini bildirdi.

Sondaj platformunun, 12'nci parseldeki çalışmalarını tamamlayarak bu hafta sonunda bölgeden ayrılacağını duyuran Rum Bakan, "Kuyunun ön değerlendirmesi bir başka ekip tarafından yapılacak” dedi.

Antoniadu, doğalgazla ilgili Bakanlık Komitesi'nin gelecek adımları kararlaştırmak üzere yarın toplanacağını da belirtti.

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, geçen hafta, Kıbrıs'ın güneyinde Amerikan Noble Energy’ye kiralanan 12’nci parselde 230 milyar metreküpe kadar çıkabilecek bir doğalgaz yatağı bulunduğunu açıklamıştı.

A.A.Bu haber 920 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,034 µs