En Sıcak Konular

'Meclis, Neonazi cinayetlerini aydınlatmak için komisyon kursun'

2 Ocak 2012 16:48 tsi
Alman Der Spiegel dergisinin, Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin istihbarat dairelerinin Neonazi teröristlerin 2001 yılına kadar eylemlerini bildiğinin gizli bir raporda yer aldığını dillendirmesi büyük yankı uyandırdı.

Yetkili dairelerin ihmalkarlıkları ve cinayet olayları konusundaki iddialar üzerine Yeşiller Partisinden Volker Beck, Federal Meclis'in özel komisyon kurmasını talep etti.

Federal Meclis Genel Sekreteri Volker Beck, kamu daireleri arasında ihmalkarlıkların açıklığa kavuşturulmasının çok yavaş ilerlediğini ve bu yüzden Federal Meclisin olaya müdahale edip komisyon kurmasını talep etti. Basında yer alan haberlerin doğru olması durumunda gizli istihbarat skandalı ile karşı karşıya olduklarını ifade eden siyasi, Sol Parti'den de destek gördü. Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne, 10 cinayet, bombalı saldırı ve sayısız banka soygunu suçlamaları yapılıyor.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nden bir sözcüsü ise Neonazilerin propaganda aracı olarak kullandıkları internette ırkçı propagandaları Federal Kriminal Dairesi ve Federal Anayasayı Koruma Dairesinin ortak araştıracağını kaydetti. Aşırı sağla mücadele konusunda gerekli adımların atıldığını belirten İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü ise, rapor hakkında makamlar arasında güvenirliğe zarar vermemek için açıklama yapmayacağını söyledi.

Öte yandan, Almanya Milliyetçi Demokratik Parti'nin (NPD) eski bir üyesi olan ve NSU'ya yardım etmekten göz altına alınan Ralf Wohlleben'in Neonazi saldırılar hakkında bilgisi olduğu ileri sürülüyor. Bu iddiaların, NPD'ye kapatma davası açılmasını kolaylaştıracağı dile getiriliyor.

(CİHAN)

Bu haber 509 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,273 µs