En Sıcak Konular

Pakistan'da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor

2 Ocak 2012 14:02 tsi
Pakistan'da son günlerde yoğunlaşan doğalgaz kesintileri ve toplu ulaşımın durma noktasına gelmesiyle başlayan eylemler, hükümet karşıtı protesto gösterilerine dönüştü.Pakistan'ın büyük kentlerinde eş zamanlı başlayan protestolarda çoğunluğu gençlerden oluşan eylemciler yolları barikatlar kurarak trafiğe kapattı, lastik yaktı, reklam panolarını ateşe verdi ve polisle çatıştı.

Ulaşım araçlarının çoğunluğuna yakıt sağlayan sıkıştırılmış doğalgaz istasyonlarının hükümet kararıyla kapatılması nedeniyle başkent İslamabad'ın tüm girişlerini trafiğe kapatan kızgın halk, hükümet ve Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari aleyhinde sloganlar attı.

Doğalgaz kesintileri nedeniyle işlerine gidemediklerini, ısınamadıklarını, yemek pişirmediklerini belirten eylemciler, zaman zaman polisle taşlı sopalı çatışmaya girdi.

Uluslararası Benazir Butto Havaalanına giden yolların ve ana kavşakların kapatılmasıyla hayatın durma noktasına geldiği İslamabad ve Ravalpindi kentlerine çevre kentlerden polis sevk edildi.

Pakistan'da son aylarda yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintileri, toplu ulaşım araçlarının zamlanması ve sıkıştırılmış doğalgaz yetersizliği nedeniyle çalışmaması, enerji fiyatlarına peş peşe gelen zamlar çoğunluğu yoksul olan halkı olumsuz etkiliyor.

Son yıllarda ciddi enerji darboğazından geçen 180 milyonluk ülkede enerji krizine kısa vadede somut ve kalıcı önlem bulunamıyor.

A.A.Bu haber 519 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,275 µs