En Sıcak Konular

Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı

1 Ocak 2012 11:19 tsi
Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı Azerbaycan, yasa tasarısı kararına karşı Fransa Senatosu'na itiraz mektubu gönderdi.

Azerbaycan Milli Meclisi, Fransa Meclisi'nin kabul ettiği, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasına ilişkin karar ile ilgili olarak Fransa Senatosu'na başvurmak üzere Meclis Başkanı Oktay Esedov'un talimatıyla bir komisyon kurdu. Komisyon, yasa tasarısı kararına karşı Fransa Senatosu'na itiraz mektubu gönderdi.

Hocalı hatırlatması

Komisyonda, Rövşan Rızayev, Ali Hüseynli, Çingiz Ganizade, Sahibe Gafarova ve Vahid Ahmedov'ın yer aldığı kaydedildi. İtiraz mektubunun içeriği hakkında bilgi veren milletvekili Gafarova, Azerbaycan'ın Fransa'nın aldığı karardan son derece rahatsız olduğunu ifade etti. Fransa'ya uzak tarihi ve olayları dikkatli bir araştırma sonucu ele alınması çağrısında bulunan Gafarova, "Yasa tasarısının Fransız makamlarınca kanun olarak kabul edilmesi durumunda, bu kanun Fransa'daki demokratik yapı başta olmak üzere insan hak ve özgürlükleri ve fikir özgürlülerine aykırı olacaktır. Daha yakın bir tarihe baktığımızda Ermeni askeri birlikleri 1992 yılının 26 Şubat'ında Azerbaycan'ın Hocalı bölgesinde yüzlerce vatandaşımızı sadece Azeri oldukları için vahşice öldürdüler. Tüm bunlar dikkate alınırsa, tarihi olaylara tek taraflı tutum ile fiyat vermek girişimleri, tarihi gerçeklere saygısızlığa yol açabilir" dedi.

Mektupta ayrıca böyle bir yasa tasarısının kanunlaşması durumunda Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümü için çaba sarf eden AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı olarak Fransa'nın objektifliğini şüphe altında bırakacağı da belirtiliyor.

TÜRKPA'ya çağrı

Milli Meclis'te önceki gün konuşan Meclis Başkanı Esedov, konu ile ilgili olarak Türk Dili Konuşan Ülke Parlamenter Asamblesi'nin de (TÜRKPA) bir tavır koyması gerektiğinin altını çizerek, TÜRKPA dönem başkanı olan Kazakistan Meclis Başkanı'na TÜRKPA'nın tavrını göstermesi konusunda müracaat edileceğini ifade etti.

hurriyet

Bu haber 698 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,833 µs