En Sıcak Konular

70 parti, başarı dersi için başvurdu

29 Eylül 2010 15:02 tsi
70 parti, başarı dersi için başvurdu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yılda başarıyla çıktıkları 2 genel, 2 yerel seçim ve 2 referandum dolayısıyla yurt dışında 70 siyasi partinin kendilerine başvurduğunu söyledi.

Yabancı partilerin "Bu başarıları nasıl elde ettiniz?" diyerek kendilerinden eğitim talebinde bulunduğunu söyleyen Erdoğan, "Şu ana kadar partime müracaat eden uluslararası 70 siyasi parti var. 'Bu başarıları nasıl elde ettiniz? Bize de eğitim verir misiniz?' diye müracaat ediyorlar. Bir kısmına 3-4 günlük eğitimleri genel merkezimizde veriyoruz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, parti olarak aldıkları başarılı sonuçların yurt dışı yansımalarından bahsetti. Sekiz yılda 2 genel, 2 yerel seçim ve 2 referandumdan başarıyla çıktıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Bizim bu başarımızın altında yatan en önemli neden hizmetlerimiz, eserlerimiz. Bunun yanında vatandaşımızla kurduğumuz samimi gönül bağı. Biz siyasete yeni bir dil kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. Şu ana kadar partime müracaat eden uluslararası 70 siyasi parti var. 'Bu başarıları nasıl elde ettiniz? Bize de eğitim verir misiniz?' diye müracaat ediyorlar. Bir kısmına 3-4 günlük eğitimleri genel merkezimizde veriyoruz. En az güvenilen kurum olan siyasetin prestijini yukarı çekmenin mücadelesini veriyoruz. Bunda da başarı sağlıyoruz." diye konuştu.

Referandumda alınan sonuçta yüzde 58 kadar yüzde 42 ile ilgili de inceleme yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bize düşen yüzde 42'yi 'evet' demediği için yok saymak değil, neden 'hayır' dediğini anlamaya çalışmak. Neden 'hayır' dediler?. Bunu bilmem lazım. Demek ki bir yerlerde hatalarımız, eksiklerimiz var. Ne ise bunu öğrenmem lazım. Ona göre adımlarımızı atmamız lazım. Demokratik olgunluğun gereği budur." şeklinde konuştu.

Siyasetin kutuplaştığı yerde ülkenin de kutuplaştığını belirten Erdoğan, "Elbette eleştiri olacak, ama hakaret asla. Haklı ve demokratik tepkiler ortaya konacak. Elbette bu tür yaklaşımlara karşı biz de güçlü bir şekilde tahammül göstereceğiz. Ama kırarak, dökerek, yağmalayarak özellikle kalp gönül kırarak rencide ederek değil. Biz de maalesef protestoların demokratik olgunluk dışına çıktığını, gereğinden fazla reaksiyonlar olduğunu zaman zaman görüyoruz. U2 konserinde benzer manzaralara şahit olduk. Bakanıma karşı takınılan tavır güzel bir tavır değil. Kendileri de buna şaşırdı. Biz kendimizi sorguluyoruz, gerekli özeleştirileri yapıyoruz. Aynı özeleştiriyi artık muhalefet, medya, üniversitlerin, sivil toplum örgütlerinin yapmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)Bu haber 533 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,402 µs