iyibilgi Ankara " /> iyibilgi Ankara "/>

En Sıcak Konular

Bu kadar soğuk su kimin için?

29 Eylül 2010 15:04 tsi
Bu kadar soğuk su kimin için? Aliyev ilk kez ABD Başkanı ile bir araya geldi. İran Hazar’da tatbikata başladı. Aliyev şimdi Tahran’a gidecek. Giderken arkasında askeri şantiye bırakabilir. Yani?.. iyibilgi Ankara

Unutan olmuştur, anımsatalım, 21 Eylül günü İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Mir Taceddin, Yukarı Karabağ konusunda her zaman Azerbaycan’ın yanında yer aldıklarını belirterek, “Bu İran’ın en asli siyasetlerinden biridir” ifadesini kullandı. Üzerine de ekledi, “Yukarı Karabağ, Azerbaycan’ındır. İran, bu bölgedeki her türlü saldırı ve işgale karşıdır”!

Net. Bu olay bir başka Cumhurbaşkanı yardımcısının sözde Ermeni soykırımı iddialarına yönelik açıklamasından bir süre sonra geldiği için hoşumuza da gitmişti.

Ardından hiç olmamış bir olay gerçekleşti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ilk kez ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. (3 gün önce) Aslında Bakü-Washington temasları yeni değil. Yeni olan liderlerin bir araya gelmesi.

Çünkü daha önce Dışişleri Bakanı Clinton ve Savunma Bakanı Gates bu ülkeye gidip bir takım ricalarda bulunmuşlardı. Hangi konulurda denirse daha çok Afganistan hattı üzerine olduğu söylenebilir. Fakat buna eklemek gerekir ki, Azerbaycan’da “askeri üs” açma fikri de harika görünüyor Amerikalılara!

Sadece harika görünmüyor niyetleri de var ve bunu Bakü’ye iletmiş durumdalar. Bakü izin verirse açacak. Rusya ne der veya Türkiye nasıl görür o zaman belli olacak.

İşte yine bu zamanlama ile İran, Hazar Denizi’nde tatbikat başlattı. Hallice olduğu söylenebilir. (O da 2 gün önce!) Hem deniz hem hava kuvvetleri kullanılıyor. Tabii gerçek mühhimatla beraber.

Yani şöyle çizilebilir tablo; İran, Azerbaycan’a Ermenistan desteği veriyor ABD öncesi, Azerbaycan ABD’ye gidiyor ve üs meselesi konuşuluyor (?), İran Hazar’da tatbikat başlatıyor!

Beklenen hamle ne olabilir? Aliyev Tahran’a gidiyor. Peki ne söyleyecek? Hepsinden farklı olarak ABD’den bir mesaj iletecek olabilir.

www.iyibilgi.com

 Bu haber 1,103 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,036 µs