En Sıcak Konular

Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendiriyor

29 Eylül 2010 12:29 tsi
Giresun Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, emzirmenin, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirdiğini belirtti.

Cindemir, 1 -7 Ekim Emzirme Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, müdürlük olarak her yeni doğan bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 2 yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesini tavsiye ettiklerini belirtti. Cindemir, hafta boyunca halkın yoğun olduğu yerlerde, özellikle anne ve anne adaylarına yönelik çalışmalar içerisinde olacaklarını vurguladı.


"Annelerin bebeklerine verdiği en güzel hediye olan 'anne sütü', bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır." diyen Cindemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anne sütüyle beslenen bebekler, anne sütünün içeriğindeki demir ve fosfor nedeniyle emzirilmeyen bebeklerden daha zeki olur. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirir. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Anne sütü alan bebeklerde alt solunum yolu, üst solunum yolu ve ishal gibi enfeksiyonlar daha az görülür. Emzirme şeker hastalığı olan annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır. Emzirme anneyi ilerde ortaya çıkacak kemik erimesinden korur. Anne sütü alan bebekler de erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür."


İlk altı ay yalnızca anne sütünün doğal beslenme olarak adlandırıldığını, bunun da de her bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılaması bakımından en ideal beslenme şekli olduğunu vurgulayan Cindemir, "Anne sütünün gelme süresi kadından kadına değişebilir. Doğum sonrasında asıl sütün gelmesinden önce memeden 'kolostrum' (ağız sütü) olarak adlandırılan kıvamlı, koyu, sarı renkte, az yağlı, bol proteinli ve antikorlu bir sıvı gelir. Bu sıvının yüksek besleyici niteliği ve antikor açısından zengin bir yapısı vardır." şeklinde bilgi verdi.


Başlangıçta ağız sütünün bebek için yeterliğine işaret eden Cindemir, sözlerine şöyle devam etti: "Sonraki günlerde emzirme belli bir düzene girince annenin memelerinden süt gelişi fazlalaşır. Çocuğu anne sütü ile besleme doğumdan hemen sonra veya ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Anne emzirirken önce bir memesindeki sütün boşalmasını sağlamalıdır. Eğer bebek doymadıysa diğer memeye geçmelidir. İlk günler emzirme süresi, her meme için 10 dakikadır. Daha sonra emzirmeler 15 ile 25 dakika olmalıdır."


Giresun Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, emzirmeye başlamadan önce ellerin iyice yıkanması, göğüslerin de dahil her şeyin tertemiz olmasını gerektiğinin altını çizerek, "Bebek en rahat pozisyonda tutularak emzirilmelidir. Genelde bebekler 5- 10 dakika içinde göğüsteki tüm sütü emerler. Emzirme bittikten sonra memeyi su ile temizlemek ve bebeğe su içirmek yanlış bir uygulamadır. Emzirme tamamlandıktan sonra bebeği dik tutarak sırtına masaj yapılmalıdır. Bu şekilde gaz çıkarılması sağlanır. Yenidoğan döneminde bebek yan yatırılmalı, arada bir sağ ve sol yan olarak değiştirilmelidir. Emzirme aralığı çocuğun isteğine bırakılır. Bebek ağladıkça her istediğinde emzirilir. Özellikle gece boyunca emzirme süt yapımını artırır." uyarılarında bulundu.

cihan

 Bu haber 482 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,178 µs