En Sıcak Konular

MİT'te açılımı sabote etmek isteyenler var

29 Eylül 2010 12:08 tsi
MİT'te açılımı sabote etmek isteyenler var Eski Milli İstihbaharat Teşkilatı (MİT) Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, PKK’nın temsilcileriyle yapılan görüşmelerin MİT içinde bölünmeye neden olduğunu söyledi

Eymür, “Bir takım fikir ayrılıkları olduğunu kanaatindeyim. Teşkilatın içinde görüşmelere karşı çıkanlar ve sabote etmek isteyenler var” dedi.

NTV Canlı Ana Haber’de Can Dündar’ın sorularını yanıtlayan Eymür, dün tutuklanan Hanefi Avcı’yla yaşadıklarını ve terörle çözüm arayışlarını son gelişmeleri değerlendirdi. Devrimci Karargah soruşturmasının ciddi olduğunu ve Avcı’nın ‘nedenlerini’ açıklaması gerektiğini belirten Eymür, Avcı’nın ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ kitabını samimi bulmadığını kaydetti.

Eymür “Hanefi bey kendini melek gibi anlatıyor. Ama bizim meslekte kötü şeyler de yapılıyor. İşkence de var. Pişmanlık yasasından yararlanan kişilerle ilişkisi vardı, bunlara kitabında yer vermemiş” dedi.

Polisin içinde cemaat yapılanmasının olduğunu söyleyen Eymür, “Sağcılar iktidara gelince camiye gidenlerin sayısı artar, solcular gelince azalırdı. Her devirde yaşanıldı bunlar ama bu devirde biraz abartılı gidiyor” diye konuştu.

Görüş birliği yok
Teröre çözüm arayışlarının uluslararası odaklar tarafından sekteye uğratılmak istenebileceğine dikkat çeken Eymür, terör örgütü temsilcileriyle yapılan görüşmelerin gizli servisler yoluyla yapılması gerektiğini kaydetti.

MİT’in sürece ne kadar hakim olduğunu bilmediğini söyleyen Eymür, teşkilat içinde bu konuda bölünme yaşandığını söyledi. Eymür, ‘görüşmeyi sürdürelim’ diyenler ve ‘görüşmemek lazım’ diyenler olduğunu ifade ederek “Sabote edelim diyenler de çıkacaktır. İnsan faktörü her yerde aynı” diye konuştu.

MilliyetBu haber 997 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,977 µs