En Sıcak Konular

Et fiyatları altınla yarışıyor

29 Eylül 2010 11:30 tsi
Et fiyatlarının tavan yapması üzerine elinde hayvan bulunan büyük çiftçiler internete yöneldi.

Ev ve araba satışında vatandaşların en çok başvurduğu internet adresi 'sahibinden.com' ve benzeri siteler, inek ve dana ilanlarıyla doldu. Çiftçiler özellikle 'kredili hayvan satışlarına uygun' notu düşerek ilan veriyor. İlanlardaki ineklerin fiyatları 3 bin 500 lira ile 10 bin lira arasında değişiyor.  

Bu yılın başından itibaren artan et fiyatları büyük ve küçükbaş hayvanı 'altın' ile yarışır hale getirdi. Hükümet Et ve Balık Kurumu'na 100 bin ton kasaplık hayvan ithalat yetkisi verdi. 65 bin ton canlı kasaplık sığır Türkiye'ye getirilirken, düşmeyen et fiyatları için özel sektöre de et ithalatı yetkisi verildi.

Ardından kırmızı ette yaşanan bu krizi aşmak için hükümet bir adım daha attı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvan varlığını arttırmak için 7 yıl vadeli sıfır faizli kredi imkanı getirdi. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı faizsiz kredinin hayata geçmesiyle ellerinde hayvan olanlar yüksek fiyattan satmak için pazarlama yöntemlerinin sınırlarını zorlamaya başladı. Şu ana kadar birkaç ilanla sınırlı kalan internetlerdeki satılık inek sayısı 1 ayda 1.200'e çıktı. Boğa sayısı da 117'yi geçti.

Bursa'dan Van'a, Uşak'tan Bolu'ya kadar hemen her ilden bir ilanın bulunduğu internette ineklerin fotoğrafları da yer alıyor. Satıcının iletişim adresinin ineğin yaşının ve cinsinin yer aldığı ilanlarda 'Krediyle hayvan alacaklara uygun ineğim var.' notu da gözlerden kaçmıyor. İneklerin fiyatları 4 bin 500 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. İlanlara ayrıca günlük süt verimi ile buzağı bilgisi de veriliyor. Bazı çiftçiler toptan düve ve dana satışları da yapıyor. Örneğin Burdur'da 10 adet hamile düve 62 bin 500 liraya ilana verilmiş.

BU İNEK FOTOĞRAFTAKİNE BENZEMİYOR

Uşak'ta internet ilanıyla satış yapan Kerim Kazcı, eylül ayından itibaren ilanlarına büyük bir talep geldiğini belirtti. Şu ana kadar internet üzerinden 10 inek sattığını söyleyen Kazcı, "Vatandaş internetten bakıyor arkasından bizim memlekete almaya geliyor. Bazen fotoğraftakine benzemiyor bu inek tepkisiyle de karşılaşıyoruz." diye konuştu.

 cihanBu haber 500 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,755 µs