En Sıcak Konular

Doktorlar kayıt olmamış; ilaçsız kalınabilir

29 Eylül 2010 09:12 tsi
Bakanlığın yeni eczane sistemine 30 Eylül'e kadar kayıtlarını yaptırmayan doktorların yazdığı reçeteler geçerli kabul edilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı ileüniversitehastanelerinde görev yapan 65 bin doktor ve diş hekiminin bilgilerinin MEDULA-Eczane sistemine kayıt yaptırma tarihi 30 Eylül'de doluyor. 10 bin doktorun hâlâ MEDULA sistemindeki Doktor Bilgi Bankası'na kayıt yaptırmadığı ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Ekim'den itibaren sistemde kaydı bulunmayan doktorun yazdığı reçete ve sağlık raporlarını karşılamayacak. Uygulamaya 1 Mart 2010'da geçmeyi planlayan SGK, sisteme girmeyen binlerce doktor olmasından dolayı süreyi iki defa uzatmıştı.

Türkiye'deki tüm doktorların kayıt altına alınmasıyla milyarlarca liralıkilaçharcaması online takip edilecek. Uygulama ile doktorların yazdığı ilaçların türü ve sıklığı kontrol edileceği gibi reçetelerin hangi eczanelerde dağılımının gerçekleştiği anlık izlenecek. Anormal durumlarda hekim uyarılacak, gerekirse yasal süreç başlatılacak. Hasta, reçetesiyle eczaneye gittiğinde muayenesinin yapıldığı tesisin sözleşmesi olup olmadığı, reçeteyi yazan hekimin reçetenin yazıldığı tarihlerde ilgili hastanede çalışıp çalışmadığı ve MEDULA sisteminde kayıtlı olup olmadığı kontrol edilecek. Eczaneler şu ana kadar reçete yazan doktorun kaydığını bulamadığında, sistem üzerinde arama yapıp hekim bilgilerini kendisi dolduruyordu. 1 Ekim'den sonra bu yapılamayacak.

Aynı sisteme dahil olan özel hastaneler çok önceden doktorlarının kayıtlarını yaptırdı. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan 22 bin civarında hekim sisteme girdi. Zira SGK, kaydı olmayan doktorun faturasını hastaneye ödemiyordu. Kamu hastanelerinde ise böyle bir durum söz konusu olmadığı için konuya önem verilmediği belirtiliyor. Özelliklehastanegörevlilerinin bu bilgileri girerken birçok hata yaptığı ileri sürülüyor. Birçok hekimin de bundan haberinin olmadığı ifade ediliyor. Bu arada yıl sonuna kadar tüm aile hekimleri de sisteme kaydedilecek.
 
zamanBu haber 416 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,284 µs