En Sıcak Konular

İsrail'den Kudüs'ü Yahudileştiren bir karar daha

29 Eylül 2010 08:26 tsi
İsrail'den Kudüs'ü Yahudileştiren bir karar daha 
İsrail mahkemesi Filistinliler'in açtığı mülkiyet davasını reddetti, Şeyh Cerrah mahallesine yeni yahudi yerleşimlerin yolu açıldı.

İsrail yüksek mahkemesi, son yılların en tartışmalı kararlarından birine imza atarak, Doğu Kudüs'ün en önemli Filistin mahallelerinden birinin Yahudileşmesinin önünü açtı.

Kararla pek çok Filistinlinin yerlerini kaybetmesi ve evlerinin Yahudi yerleşimcilere verilmesi bekleniyor. Mahkeme kararının, İsrail'in aldığı "Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını 10 ay dondurma" kararının bitmesinden hemen sonra gelmesi dikkat çekiyor.

Dondurma kararının sona ermesiyle birlikte Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'daki pek çok yerleşim biriminde festival havasında inşaatlara başlamıştı. Ancak yerleşimcilerin Batı Şeria'nın yanı sıra Doğu Kudüs'ü de hızla Yahudileştirme ve burada yaşayan Filistinlileri topraklarından çıkarma hedefi, Filistinliler arasında büyük bir endişeye sebep oluyor. İsrail mahkemesinin pazar günü aldığı son karar ise bu endişelerin haklılığını ortaya koyuyor.

Kararla Filistinlilerin açtığı mülkiyet hakkı reddediliyor. Filistinliler, D. Kudüs'ün en büyük ve simgesel değeri olan mahallelerinden Şeyh Cerrah'ın batısındaki arazi parçalarının kendilerine ait olduğunu belirterek, 1997'de mahkemeye başvurmuştu. Ancak mahkeme, bu bölgenin daha önce Yahudilere ait olduğunun ispatlandığına, dolayısıyla Filistinlilerin bölge üzerinde hiçbir hakkı bulunmadığına karar verdi.

Kararı kendileri için büyük bir zafer olarak adlandıran Yahudi yerleşimcilerin kısa süre içinde harekete geçerek bu bölgede yaşayan Filistinlileri evlerinden çıkarmasından endişe ediliyor. Şimdiye kadar mahkeme kararıyla 3 aile evlerinden çıkarılırken, 25 ailenin daha çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

zamanBu haber 680 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,544 µs