En Sıcak Konular

Kuzey Kore'nin yeni ''veliahdı'' açıklandı

28 Eylül 2010 15:56 tsi
Kuzey Kore'nin yeni ''veliahdı'' açıklandı Dünyanın en kapalı rejimlerinden biri Kuzey Kore'nin tek parti iktidarı olan Kore İşçi Partisi, 1966'dan beri ilk kez yaptığı kongrede, ülkenin lideri Kim Jong-il'in en küçük oğluna general rütbesi verdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, bugün yapılan kongrenin ardından verdiği haberde, liderlik için en güçlü aday olarak görülen Kim Jong-il'in İsviçre'de eğitim görmüş 27 yaşındaki en küçük oğlu Kim Jong-un'un general rütbesine atandığını bildirdi. Haberde, bazı komutanların da general rütbesine atandığı ve bunların arasında Kim Jong-il'in kız kardeşinin de bulunduğu kaydedildi. Bu durum, Kim'in ölümü durumunda görevi geçici olarak kız kardeşinin alacağı anlamına da gelebileceği şeklinde değerlendiriliyor. Söz konusu atamanın, kendisi de iktidarı babasından devralan ve çok hasta olduğu söylenen 68 yaşındaki Devlet Başkanı Kim Jong-il'in halefinin kim olacağı konusunda belirleyici bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Uzmanlar, en genç oğul Kim Jong-un'un askere hiç gitmeden orgeneralliğe atanmasının, sağlığı kötüye giden Kim'in iktidarı devretmeye hazırlandığının bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Kuzey Kore medyası, görev devir tesliminin ne zaman olacağı konusunda bir bilgi vermedi. Kim Jong-il, 1980'deki siyasi kongreden ancak 14 yıl sonra liderlik koltuğuna oturmuştu

Bazı uzmanlar, yeni veliahdın, ülkenin çizgisinde bir değişiklik getirmeyeceğini savunurken, bazıları ise lider değişiminin ülkeyi istikrarsızlığa götürebileceğini ifade diyor.

23 Haziran'da, partinin polit büro merkez komitesinin aldığı kararla, kongrenin 44 yıldan beri en üst yönetim kademesini seçeceğini duyurmuştu. Haberde, söz konusu kongrenin, zamanında yaptığı atılımla partinin fonksyonu, yeni dahili ve harici şartlar altındaki mekanizmasını güçlendireceği ve ilerleteceği ve ayrıca söz konusu kongrenin Kuzey Kore'nin yeni bir devire gireceğini göstereceği ifade dildi.

Kim Jong Il'in verdiği emirde, yeni atamaları yapılan komutanların görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerini,

Öte yandan Kuzey Kore'nin müttefiki Çin'in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, Pekin'deki basın toplantısında konuyla ilgili bir soruya verdiği kısa cevapta, kongrenin Kuzey Kore'ye hayırlı olması dileğinde bulundu.Bu haber 869 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,533 µs