En Sıcak Konular

Çin ile Japonya arasındaki kriz tırmanıyor

28 Eylül 2010 14:59 tsi
Çin ile Japonya arasındaki kriz tırmanıyor Çin ile Japonya arasında, geçtiğimiz haftalarda tartışmalı sulardaki Japon gemileriyle bir Çinli balıkçı teknesinin çarpışmasının ardından başlayan kriz tırmanıyor.

Pekin yönetimi, Japonya'nın istediği tazminatı reddederken, Tokyo'ya Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı Diaoyü adalarının geleneksel balık avlanma alanı olduğunu ve Japonya'nın, Çinli balıkçı gemilerine engel olmayı durdurması gerektiği çağrısında bulundu.

Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, Çin'in ilgili kanunlar ve düzenlemeler çerçevesinde söz konusu balıkçı gemileri gönderdiğini belirterek, '' Balıkçı tekneleri, balıkçılık ekolojisi ve Çinli balıkçıların can ve mallarını korumak için balıkçılık yönetimi aktivitelerini gerçekleştiriyor'' dedi. Jaing, Japonya'nın söz konusu gemileri engellemeyi durdurmasını arzuluyoruz.'' diye konuştu.

Asya'nın en büyük iki ekonomisini etkileyen bu olay iki ülkeyi bir anda karşı karşıya getirdi. Japonya, söz konusu çağrının ardından Çinli kaptanı gözaltına almış ve Pekin'in baskısının ardından günler sonra Çinli kaptanı serbest bırakmıştı.

Japon medyası, Japonya Başbakanı Naoto Kan'ın Çin Başbakanı Wen Jia Bao ile Brüksel'de 4-5 Ekim'de yapılacak Asya-Avrupa Zirvesi'nde görüşmeyeceğini bildirildi. Jiang Yu ise söz konusu zirvede iki Başbakanın görüşüp görüşmeyeceği hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Çinli Sözcü, Japonya'nın gerçekçi adımlar atarak, iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmesini arzuladıklarını ifade etti.

''Topun Çin tarafında'' olduğunu savunan Tokyo yönetimi, Pekin'den söz konusu gemilerin zararlarının karşılanması için tazminat istiyor. Çin de Japonya'dan hem özür hem de tazminat talep ediyor. İki taraf da bu istekleri reddediyor.Bu haber 827 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,801 µs