En Sıcak Konular

Et fiyatları düşmeye başladı

28 Eylül 2010 12:49 tsi
Türkiye'deki besiciliğin merkezlerinden Konya'da karkas et ithalatı kararının etkisiyle 17.5 lira olan kesim fiyatı 15.5 liraya geriledi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, “Ülkeye daha et girmeden fiyatlar böyle düşerse durum ne olur bilemiyoruz” dedi.

Karkas et fiyatındaki bu düşüşün devam edebileceğini anlatan Karabulut, “Ancak, bu yılın başında ilk ithalat kararı alındığında da fiyatlar 12-13 liraya gelmiş, sonra hızlı bir tırmanış başlamıştı. Şimdi de belli bir seviyeye kadar düşecek fiyatlar yeniden yükselişe geçebilir. Çünkü karkas etteki bu fiyat düşüşüne rağmen yem fiyatları aşırı şekilde artmaya devam ediyor” dedi.

SON BİR YILDA KARKAS ET FİYATININ SEYRİ

Besicinin elinde kesim aşamasına gelmiş hayvan sayısının azalmasıyla birlikte yıllardır toptan karkas (kemikli gövde) kilogramını 9 liraya veren besici, ürününü Şubat ayı başı itibariyle 15 liradan satmaya başladı.

Şubat ayının ortası ve sonu itibariyle büyükbaş hayvan kesim fiyatı ise yaklaşık 14 lira seviyelerinde seyretti. 23 Nisan günü bazı gazetelerde yer alan “Ette, fiyata müdahale hazırlığı, Hükümet duruma el koydu” haberleri ise üretim merkezi Konya'da o günlerde 16,5 liraya kadar çıkan kesim fiyatını, bir günde 50 kuruş düşürdü.

26 Nisanda Hükümetin et ithalatı için Et ve Balık Kurumunu yetkilendirdiğinin resmi olarak açıklandığı gün ise 16 lira olan et fiyatı 14,8 liraya geriledi.

Konya'da toptan karkas et kesim fiyatı ithalatın etkisiyle Mayıs sonunda 12,5 liraya düştü ve en dip seviyeye oturdu. Haziranın ortasına kadar devam eden bu fiyat durgunluğu, bu tarihten itibaren yerini yükselişe bıraktı.

Karkas etin fiyatı Temmuz ayı itibariyle 14 lira seviyelerine, Ramazan ayından bir kaç gün önce ise 14,8 ve 15,8 seviyelerini buldu. Ramazan ayı boyunca fiyatı biraz daha yükselen karkas eti 5 gün öncesine kadar 17,5 liradan işlem görüyordu.

hurriyetBu haber 509 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,045 µs