En Sıcak Konular

Ümit etmiştik ki...

28 Eylül 2010 10:28 tsi
Ümit etmiştik ki... Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, barış görüşmelerinin başlamasına rağmen İsrail'in işgal altındaki topraklarda inşaatları yeniden başlatmasını eleştirdi.

Birleşmiş Milletler'de dün düzenlediği basın toplantısında konuyu değerlendiren Davutoğlu, İsrail'in 1967 sınırlarını esas alan bir Filistin devleti kurulmasını kabul etmeye hazır olduğunu göstermek için moratoryumu uzatarak iyi niyetini göstereceğini ümit ettiklerini söyledi. Söz konusu inşaat faaliyetlerinin işgal altındaki topraklarda yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, "Müzakereleri sürdürürken aynı anda inşaatların da sürmesi tezat oluşturuyor." şeklinde konuştu.

İsrail Dışişleri Bakan Avigdor Lieberman ile görüşen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon de İsrail'in moratoryumu uzatmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını ve bu ortamda provokatif eylemlerin yapılabileceğini söyledi. Lieberman ise Filistinlilerin görüşmelere barış için başlamadıklarını, Amerikalıların baskısı nedeniyle müzakere etmek zorunda kaldıklarını öne sürdü. İsrailli bakan, 'ön şartsız' müzakerelere devam etmeye hazır olduklarını söyledi.

İsrail'in yerleşim birimlerindeki inşaatın dondurulması süresini uzatmamasına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de tepki gösterdi. Kouchner, yerleşim birimi inşaatlarına şiddetle karşı çıktıklarını ve bu politikanın baş aktörlerini ikna etmek için baskı uygulamaya çalıştıklarını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da inşaatların devam etmesinin 'müzakerelerin güvenirliğini etkilediğini' ve moratoryumun uzatılmasının barış sürecini ciddiye alan Filistinlilere ve tüm dünyaya güçlü bir mesaj vereceğini söyledi.

Bu arada Ban Ki-moon, bölgeye gitmeye hazırlanan ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell'le de görüş alışverişinde bulundu.

CİHANBu haber 623 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,393 µs