En Sıcak Konular

İsimleri savcıya verdim ama açıklayamam

28 Eylül 2010 09:29 tsi
İsimleri savcıya verdim ama açıklayamam 
1988 yılında babası Turgut Özal'a yapılan suikast girişimiyle ilgili dün mahkemede ifade veren Ahmet Özal, bütün bildiklerini savcıya anlattığını ancak isim veremeyeceğini söyledi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babasına yönelik 18 Haziran 1988'de yapılan suikast girişimiyle ilgili iddialara yönelik suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali'ye dün İstanbul Adliyesi'nde ifade veren Ahmet Özal, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Savcıya bildiklerini anlattığını ifade eden Özal, birkaç ay içinde babasının ölmeden önce hayatını anlattığı ve daha sonra yayımlanmasını istediği kitabın piyasaya çıkacağını duyurdu. Özal, gazetecilere şunları söyledi: "Ben sayın savcımıza gerek Turgut Özal suikastla ilgili gerekse vefatıyla ilgili bildiklerimi, duyduklarımı, bazı isimleri, olayları, yıllardan beri bazı konuşulmamış olayları anlattım. Sayın savcımızın bu konuda zaten çalışma yapmış olduğunu gördüm, çok da mutlu oldum. Türkiye'nin 1993 yılını sizlerin gazeteci olarak incelemeniz lazımdır." dedi. Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Turgut Özal ve Adnan Kahveci'nin vefatı, Madımak olayları, 33 erin şehit olması olaylarının yaşandığı 1993 yılının incelenmesi gerektiğini belirten Özal, bu gelişmeler sonucu Kürt sorununun çözümü ile sıcak ortamın başladığı bir dönemin kapandığını kaydetti. O günden sonra 17 sene geçtiğini, çok şehitler verildiğini anlatan Özal, "Olayları çözemedik. O dönemler, özellikle rahmetli Eşref Paşa ile çok yakın ilişki içinde çözüme ulaşmışlardı. O dönem bütün olaylar birbiriyle bağlantılıdır. Türkiye'de o dönem çok önemliydi, belki bugünkü Ergenekon davalarından yüz kat önemli bir dönemdi." diye konuştu. Türkiye'nin artık şehit vermemesi gerektiğini ifade eden Özal, o sırada PKK, Kürt sorununun çözülmek üzere olduğunu ve babasının bunu kendisine söylediğini anlattı. Özal, savcıya belge teslim etmediğini, bazı bilgiler verdiğini söyledi.

zaman
Bu haber 558 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,611 µs