En Sıcak Konular

Arınç: Kimse bu milletten zerre kopartamaz

19 Eylül 2010 13:21 tsi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 729. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Özellikle milletimizi birbirine düşürmek isteyen, terörden, kandan medet umanlar, şunu iyi bilmelidir; Bizim mayamızı Ertuğrul Gazi, Murad Hüdavendigar, Fatih Sultan Mehmet, Hacı Bektaş-ı Veli kardı. Bu büyük millete karşı hiçbir hainlik para etmez. Karılan harç öylesine sağlamdır. Kimse bu milletten zerre kopartamaz." dedi.

Arınç, 729. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde konuştu. 729 yıldır kök salan bu ulu çınarın bundan sonra da inanç, adalet birlik ve beraberlik değerleriyle gönül bağlarını kuvvetlendirdiğini kaydetti. Ertuğrul Gazi'nin kardeş kavgası ve ihtilaller sebebiyle yok olma konumuna gelmişken tekrar dünyaya yön verecek bir milleti yeniden inşa ettiğini dile getiren Arınç şöyle konuştu: "Birlik ve beraberlik duygularını yeniden teşhis etti. Bugün de bu ruhtan aldığımız duygularla buradayız. Ecdadımızın kurduğu devlet kaba ve kuvvet üzerinde oturdu. Yüzyıllar boyunca tarihin akışını adaletle yön vermiş ve tüm insanlar sevgi ile hoşgörüyle yaklaştı. Hiçbir milletimiz silah ve kılıçtan güç almadı. İlim ve irfanla birlikte gittiğimiz her yeri kalkındırdık. Bu değerler ilimle bizler ne Malazgirt'i ne Mohaç'ı ne İstanbul'un Fethi'ni ne de Çanakkale Savaşı'nı sadece kılıç, top ve tüfekle kazanmadık."

Atalarımızın toprağa koyduğu tohumun bugün ulu bir çınara dönüştüğüne işaret eden Arınç, "Tüm dünyaya adaleti ve ilmi götüren ecdadımızın devamı olmak çok güzel. Bizler de tarih sahnesinin en saygın milletleri arasında yer alarak, tarihin akışına yön veriyoruz. Yüreklerimizde ecdadımızın aleme ışık saçan çırası parlamaktadır." diye konuştu.


"MAZLUM MİLLETLERİN UMUDUYUZ"

Türkiye'nin bugün mazlum milletleri umudu olduğuna dikkat çeken Arınç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Biz şu an mazlum devletlerin umudu konumundayız. Atalarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkarak kendi öz kimliğimize bağlı kalarak tarih adımlarımıza devam edeceğiz. Düşmanlarımız bilmelidir bu kutlu milletin tarihteki yolcuğu da sonsuza kadar devam edecektir. Bu milletin karşısında hiç kimse duramaz. Milletimiz zalim ve zülme karşı aslan kesilir. Hangi millet ve dinden olursa olsun insanlığa adaletle yaklaşır. Bu millet yeryüzü devletinden önce yüreklerinde insanlık devletini inşa eden neslin mirasçısıdır."


"BU TOPRAKLARDA KİMSEYİ HOR GÖRMEDİLER, HOR GÖRMEYECEĞİZ"

Arınç, Ertuğrul Gazi'nin Türk milletine aşk, ilim ve irfanı bıraktığını belirterek, Ecdadın dünyaya öğrettiği hoşgörü ve adalet anlayışının bütün insanlığa barış getireceğine işaret etti. Onların temel felsefesinin insanları yüceltmek olduğunu vurgulayan Arınç, "Onlar dünyayı sömürmediler. İnsanlığı yok etmeye kalkmadılar. Atalarımız da biz de bu topraklarda kimseyi hor görmedik. Bundan sonra da kardeşçe yaşayacağız. Dinamiğini Osman Gazi ve Sultan Fatih'in kalp çarpıntısından alan milletimiz, yunus Emre ve Mevlana'yı örnek aldı. Tarih boyunca nice milletler ve şer güçler bu milleti yok etmeye ve küçültmeye çalıştı. Hainler bu milleti türlü türlü nifaklarla bölmeye ve parçalamaya çalıştı. Araya ayrılık duyguları serpmeye çalıştı." ifadelerini kullandı.


"KİMSE BU MİLLETTEN ZERRE KOPARTAMAZ"

Terörden medet umarak ülkeyi bölmeye çalışanları ağır şekilde eleştiren Arınç, "Özellikle milletimizi birbirine düşürmek isteyen, terörden kandan medet umanlar, şunu iyi bilmelidir. Bizim mayamızı Ertuğrul Gazi, Murad Hüdavendigar, Fatih Sultan Mehmet, Hacı Bektaş-ı Veli kardı. Bu büyük millete karşı hiçbir hainlik para etmez. Karılan harç öylesine sağlamdır. Kimse bu milletten zerre kopartamaz. Bu millete karşı hainlik düşünen her kim olursa olsun toplumun ızdırap duymasından kendilerine gün doğduğun sanabilirler. Ama onlar nifak tohumlarını eriştiremezler. Asırlardır kardeşi kaldık ve böyle kalacağız. Tek bir sözümüz var. Dönüp tarihi baştan okusunlar. Şeyh Edebali'yi göreceklerdir. Tarih yolculuğumuzda bize rehberlik eden düşünceyi göreceklerdir. Bu öğüt bizim boyumuzun ışığıdır. Şeyh Edebali'ye uyan ve oluna da uymasını vasiyet eden Ertuğrul Gazi de basiretli ve büyük bir kişidir. Şu iyi bilinsin. Bizi dimdik ayakta tutan anlayış budur." diye konuştu.

cihan

 Bu haber 656 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,973 µs