En Sıcak Konular

İsrail, İran konusunda Yeltsin'i de ikna edememiş

18 Eylül 2010 15:07 tsi
İsrail, İran konusunda Yeltsin'i de ikna edememiş Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, Suriye'ye vermeyi planladığı P-800 Yakhont füzelerle ilgili sözleşmeyi yerine getirileceklerini belirtirken, İsrail'in bu hususta Moskova'yı ikna edemediği ortaya çıktı.

Rus Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergisi, benzer durumun 1999 yılında Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in döneminde de yaşandığını iddia etti. Dönemin İsrail Başbakanı Ehud Barak, Yeltsin'e İran'da yapılan Buşehir nükleer santrali inşaatından vazgeçmesini önerirken, Rus Başkan, "İran bize 4 milyar dolar veriyor. Siz bunu verebilir misiniz?" diye karşı çıkmış.

Derginin Kudüs muhabiri Vladimir Beyder'e konuşan Barak'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Dani Yatom, 1999 yılında İsrail Başbakan'ın Moskova ziyaretiyle ilgili ilginç ayrıntıları anlattı. Şimdiki Savunma Bakanı Barak, o sıralarda Başbakan sıfatıyla Moskova'yı ziyaret etmişti. Ziyaret çerçevesinde Yeltsin'le kapalı kapılar arkasında görüşen Barak, Rusya'yı Buşehir inşaatına katılmaması yönünde ikna etmeye çalışmış.

Ogonyok, Savunma Bakanı Barak'ın geçenlerde Rusya'ya ziyareti ve Başbakan Vladimir Putin'le görüşmesini de'gizemli' olarak yorumladı. Daha önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Putin'i arayarak Suriye'ye gelişmiş P-800 Yakhont füzelerini vermemesini istemesi kamuoyunda geniş yankı bulmuş, ardından İsrail Savunma Bakanı Barak, Moskova'ya gelerek baskı uygulamaya çalışmıştı. "İsrail varlığını Rusya'ya borçlu" iltifatında bulunan Barak, Rusya'nın verdiği füzelerin Hizbullah ya da Hamas'ın eline geçeceğini, bunun da İsrail'in güvenliği açısından büyük tehdit oluşturacağını savunmuştu.

(CİHAN)Bu haber 685 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,694 µs