iki cephede birden kazanacak | " /> Avrupa Birliği üyeliğini engellemeye çalışan ülkelerle mücadele de daha başarılı olacak."" /> iki cephede birden kazanacak | "/> Avrupa Birliği üyeliğini engellemeye çalışan ülkelerle mücadele de daha başarılı olacak.""/>

En Sıcak Konular

Türkiye iki cephede birden kazanacak

13 Eylül 2010 15:21 tsi
Türkiye iki cephede birden kazanacak İngiltere'de yayınlanan Independent gazetesinden ilginç referandum yorumu: "Türkiye hem yurt içinde ve hem de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini engellemeye çalışan ülkelerle mücadele de daha başarılı olacak."

1962 yılından beri Avrupa Birliği’ne üye olma çabalarını sürdüren Türkiye için, Batı’da bu kadar az tanınmak veya bu kadar az anlaşılmak çok üzücü.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

Türkiye’nin iç politikasını çözmek güç. Bu yüzden de dün, yeni bir anayasa için yapılan referandum ülke dışında çok büyük bir ilgiyle karşılanmadı.

Bu bir durum çünkü referandumun sonucu Türkiye’nin, ordunun hakimiyetindeki yarı demokrasiden daha Avrupa tarzı bir demokrasiye geçişinin bir göstergesi. Bugün sivil mahkemelerde askerleri yargılamak zor. Üstelik generaller ordunun laik görüşünü tehdit eden ya da ayrılıkçı amaçlar taşıyan partileri suçlu ilan ederek, görevlerini yapmaya çalışan hakimler üzerinde de büyük etkiye sahip.

Ülkenin ılımlı İslam yanlısı başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen referandumda, seçmenlere ordunun sivil mahkemelerde yargılanabilmesi ve parti kapatma yetkisinin hakimlerden alınarak parlamentoya verilmesi fikrine destek verip vermedikleri soruldu.

ERDOĞAN'IN PLAN YAPTIĞININ KANITI YOK

Erdoğan’ın karşıtları, geçmişte yaptıkları gibi bu ilerici reformun da 1920’li yıllarda Kemal Atatürk’ün kurduğu laik düzeni yıkma amacı taşıdığını iddia ettiler.

Erdoğan’ın dindar bir insan olduğu şüphesiz. Ancak şimdiye kadar demokrasi karşıtı gizli bir planı olduğuna dair bir kanıt görülmedi. Aksine, Başbakanın ayrılıkçı Kürtlerle konuşmak müzakereler yapmak gibi birçok girişimi, kendinden önceki daha laik yöneticilerin baskıcı politikalarına göre ciddi bir ilerleme olarak bile değerlendirilebilir.

İngiltere uzun zamandır Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor. Londra haklı olarak Türkiye Batı’yla bağlarını kuvvetlendirirse hem güvenlik açısından hem de demografik olarak daha güçlü olacağını düşünüyor. Maalesef bu görüş Avrupa’da bir takım sebeplerden dolayı kabul görmedi.

REFERANDUM ÖNYARGILARI YIKACAK

Bu sebeplerin arasında ırkçılık ve İslam korkusu da var. Ancak diğer karşıt fikirliler Avrupa’nın demokrasi ve insan hakları standartlarını sırf Türkiye’nin üyelik isteğine uyum sağlamak için bu kadar düşürmemesi gerektiğini savunuyor.

Referandumda evet oyu çıkması bu karşıt fikirlerin bir kısmını geçersizleştirecek. Türkiye hem yurt içinde ve hem de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini engellemeye çalışan ülkelerle mücadele de daha başarılı olacak.

Independent'ta yayımlanan "Leading Article: A step towards Europe" başlıklı haberden derlenmiştir.

HürriyetBu haber 861 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,917 µs