En Sıcak Konular

Yüzme 'seçmeli ders' oldu

10 Eylül 2010 13:30 tsi
Milli Eğitim Bakanlığı altyapı ve çevre şartları yeterli olan ilköğretim okullarında 'yüzmeyi' seçmeli ders olarak uygulamaya başladı.

Bakanlık Talim Terbiye Kurulu kararıyla 2006-2007 öğretim yılından itibaren bazı spor dallarının seçmeli ders olarak okutulması yönünde karar aldı. Seçmeli spor etkinlikleri dersi 2009-2010 yılında bazı büyük şehirlerdeki okullarda uygulamaya kondu. Altyapısı yeterli olan, okulda veya çevresinde yüzme havuzu bulanan eğitim kurumlarında yüzme seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. 'Bireysel ve Mücadele Sporları Öğretim programının alanı içinde yüzme dersinden sonra Doğa Sporları Öğrenim Alanı içinde de kano, yeken, rafting gibi spor dalları alt yapısı uygun olan okullarda seçmeli ders olarak konabilecek.

Bakanlık, okulların yüzmeyi seçmeli ders olarak koyabilmesi için okul ya da çevrede bulunan yüzme havuzunun olmasını yeterli görüyor. Okul çevresinde doğa sporlarına uygun çevre ortamı olduğu taktirde ise okullar rafting, kano ve yelken gibi spor dallarını da seçmeli ders olarak programlarına koyabilecek.

Türkiye Yüzme Antrenörleri Derneği'nin tespitlerine göre Türkiye'de halkın yüzde 80'i yüzme bilmiyor. Bu sebeple her yıl çoğu ilköğretim çağında olan yaklaşık bin kişi de boğularak hayatını kaybediyor. Yüzmenin seçmeli ders olarak uygulanmaya başlanması ve yaygınlaşmasıyla birlikte yüzmenin eğitmen nezaretinde havuzda öğrenilmesiyle boğulma vakalarının azalma olacağı belirtiliyor. Türkiye Yüzme Antrenörleri Derneği yüzmenin seçmeli değil zorunlu ders olarak uygulanmasını istiyor.

cihanBu haber 498 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,034 µs