En Sıcak Konular

Çin ve Japonya arasında kriz

10 Eylül 2010 13:13 tsi
Çin ve Japonya arasında kriz

Çin balıkçı teknesi ile iki Japon devriye gemisinin Doğu Çin Denizi'nde egemenlik tartışması olan bir bölgede çarpışması krize sebep oldu.

Hafta başında bir Çin balıkçı teknesi ile iki Japon devriye gemisinin Doğu Çin Denizi'nde egemenlik tartışması olan bir bölgede çarpışmasının ardından Tokyo'nun Çinli kaptanı mahkemeye çıkarması iki ülke arasında siyasi krize dönüştü.

Çin medyası, balıkçı teknesinin kaptanının bugün Okinawa bölgesindeki Ishigaki Adası'nda mahkemeye çıkarıldığını duyurdu. 41 yaşındaki Zhan Qixiong adlı kaptanın 'kamu görevini engellemek' suçundan tutuklandığı kaydedildi. Balıkçı teknesinin 14 tayfasının tutuklanmadığı ancak Ishigaki açıklarında alıkonulduğu ifade edildi.

Pekin yönetimi, dün Japonya'nın egemenliği tartışmalı bir bölgede gözaltına aldığı Çinli kaptanı yargılaması durumunda ilişkilerin zarar göreceğini bildirmiş ve Pekin'deki Japonya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, Çin balıkçı teknelerinin "yasa dışı olarak durdurulması"na son verilmesini istemişti. Çin Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, "Çin'in egemenlik alanında bulunan bir bölgede Japonya'nın iç hukukunu uygulamaya kalkışması yasa dışıdır." dedi.

Egemenlik hakları tartışmalı olan takımadalara Japonya Senkaku, Çinliler ise Diaoyu adını veriyor. Doğu Çin Denizi'ndeki söz konusu kazanın olduğu yer Japonya kontrolünde, ancak hem Çin hem de Tayvan, bu bölge üzerinde hak iddia ediyor. Daha önceleri de Çin ile Japonya arasında Diaoyu adaları ile ilgili olarak birçok defa sorun yaşanmıştı.

Japonya sahil güvenlik komutanlığı ise, Çinli kaptanın bölgeden ayrılması yolundaki ikazlara kulak asmadığı bildirmiş, Çin bayraklı bir trol teknesinin 40 dakika arayla iki Japon devriye gemisi ile çarpıştığını duyurmuştu.

cihanBu haber 740 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,430 µs