En Sıcak Konular

Polis, özel dedektifleri yakın takibe aldı

10 Eylül 2010 13:09 tsi
Emniyet Genel Müdürlüğü özel dedektiflik bürolarını yakın takibe aldı.

Yasal bir düzenleme bulunmamasına rağmen özel dedektiflerin dinleme ve takip gibi faaliyetlerde bulunduğu iddiaları üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il emniyet müdürlüğünü, özel dedektiflik hizmeti veren kişi ve kurumlara karşı uyardı. Yasadışı faaliyet gösteren dedektifler hakkında özel hayatın gizliliğini ihlalden dava açılacak.

Özel dedektiflik hizmeti veren kişi ve kurumlar, genelde internet üzerinden verdikleri ilanlarda, takip, ses ve görüntü kaydı, telefonların dinlenmesi gibi hizmetleri verdiklerini öne sürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü emekli asker, MİT ve emniyet mensuplarının da çalıştığı özel dedektiflik bürolarının bu faaliyetlerini mercek altına aldı. 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen genelgede, dedektiflerin yasal herhangi bir dayanağının bulunmadığı belirtilerek haklarında yasal işlem yapılması istendi. Emniyet müdürlerine gönderilen talimatta, "Ülkemizde özel dedektiflikle ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığı halde yazılı ve görsel basın organlarında yer alan özel dedektiflik hizmeti adı altında; kişilerin takip edilmesi, ses ve görüntülerinin kaydedilmesi, telefonlarının dinlenilmesi, izinsiz olarak konuta veya işyerine girme şeklinde gerçekleşebilecek eylemlere karşı ulusal mevzuatımızın kişi hak ve özgürlükler koruma altına alınmış ve bunlara yönelik ihlaller Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak yaptırıma bağlanmıştır." denildi. Polis kaynakları özel dedektiflerden, takip ve dinleme gibi hizmetleri satın alan müşterilerin de özel hayatın gizliliği suçunu işlediğine dikkat çekiyor.

Polis kaynakları herhangi bir suç unsurunun belirlenmesi halinde özel dedektiflerin yanı sıra müşterileri hakkında da dava açılabileceğini öne sürdü.

Yasadışı özel dedektiflik hizmetleriyle ilgili ilk operasyonu İzmir polisi gerçekleştirmişti. Özel dedektiflik şirketi bulunan Bilal K. hakkında, 'yasadışı dedektiflik bürosu açarak özel hayatın gizliliğini ihlal' suçundan kamu davası açılmıştı. Soruşturmada şebekenin elebaşı Bilal K.'nin İzmir Dedektiflik şirketini işlettiği, şirkette S.K., K.K., D.K., T.Y., L.D. ve B.Ö.D. adlı kişilerin özel dedektiflik hizmeti vermek için çalıştığı saptanmıştı. K.C., A.N.T. ile A.Y. adlı kişilerin Bilal K.'den dedektiflik hizmeti satın aldığı soruşturmada anlaşılmış, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Bilal K. hakkında 'yasadışı özel dedektiflik bürosu açarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan' dava açılmıştı.

zamanBu haber 469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,999 µs