En Sıcak Konular

Bağış, 11 Eylül saldırılarını lanetle kınadı

10 Eylül 2010 11:26 tsi
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 11 Eylül saldırılarının yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

11 Eylül'de New York'taki İkiz Kuleler'e düzenlenen saldırıyı 'insanlık tarihinin en kanlı ve en acı terör saldırılarından biri' olarak nitelendiren Bağış, Yıllardır terörle mücadele eden ve binlerce evladını teröre kurban vermiş bir ülke olarak Türkiye, bu acıları en fazla anlayan ve en derinden hisseden ülkelerin başında gelmektedir. 11 Eylül saldırıları, Türkiye'nin yıllarca iddia ettiği gibi terörizmin uluslararası bir sorun olduğunu bizlere bir kez daha göstermiştir." dedi.

Avrupa Birliği'nin de gerek 11 Eylül saldırıları sonrasında, gerekse Madrid ve Londra bombalamalarından sonra ortak bir tavırla teröre karşı aldığı tedbirlerin uluslararası işbirliğinin önemini ortaya koyduğuna dikkat çeken Egemen Bağış, "ABD ve AB'nin terör listesinde yer alan PKK terör örgütünün özellikle Avrupa'daki finansal faaliyetlerinin durdurulması ve PKK propagandası yapan Roj TV'nin yasaklanması çabaları hiç şüphesiz uluslararası işbirliği gerektirmektedir. Daha önceleri PKK tehdidinin farkında olmayan bir takım Avrupa ülkelerinin harekete geçerek, gerekli tedbirleri almaya başlaması memnuniyet vericidir." ifadelerini kullandı.

"TERÖRÜN DİLİ, DİNİ, IRKI OLMAZ"

"Bugün en büyük tehlikelerden biri terörü dini ve etnik kimliklerle bağdaştırmaktır. Oysa ne 11 Eylül saldırılarını gerçekleştirenler İslamiyet'i, ne de PKK terör örgütü Kürt vatandaşlarımızı temsil edebilir." diyen Bağış, terör terörün dili, dini ve ırkı olmayacağını belirtti.

Bakan Bağış, şöyle devam etti: Terör saldırılarının esas hedefi o toplumda huzuru bozmak, bir arada yaşama kültürüne darbe indirmektir. 11 Eylül saldırılarına hedef olan İkiz Kuleler!in yerine cami inşa etme fikri aslında teröre meydan okumaktır; terörün oyununu bozmaktır. Ben de Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizi benzer bir meydan okuma olarak görüyorum. Farklılıklarımıza saygı duyarak, hoşgörü içinde bu güzel ülkede yaşamayı bilmek teröre verilecek en iyi yanıt olacaktır."

Devlet Bakanı Bağış, "İçinde bulunduğumuz kutsal Ramazan Bayramında 11 Eylül saldırılarını tekrar lanetle kınıyor, bu saldırılarda ve dünyanın her köşesinde ve ülkemizde terör kurbanı olan bütün masum insanları rahmetle anıyorum." dedi.

cihanBu haber 420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,160 µs