En Sıcak Konular

Savcı'dan telekulak açıklaması

10 Eylül 2010 09:57 tsi
Savcı'dan telekulak açıklaması

Ankara Başsavcıvekili Yiğit, Yargıtay ve Danıştay üyelerine yönelik ortam dinlemesi yapıldığına dair herhangi bir somut delil bulunmadığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit, bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerine ait olduğu ileri sürülen ve ortam dinlemesiyle ilgili iddiaları doğrulayacak “somut bir delil” olmadığını ifade etti. Nuri Yiğit, Danıştay ve Yargıtay santrallerinin dinlenip dinlenmediğine ilişkin yaptığı soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı vermişti. Yiğit, soruşturma sırasında Yargıtay ve Danıştay santrallerinde yasa dışı dinleme yapılmadığı tespiti yapmıştı.

SANTRALLE BİRLİKTE ARAŞTIRDI

Başsavcıvekili Yiğit, soruşturma sırasında bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerine ait olduğu ileri sürülen ve ortam dinlemesiyle elde edildiği iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili de inceleme yaptı. Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararda da ifade edilen incelemede, özellikle “Yargıtay ve Başbakanlık Merkez Bina etrafında konuşlandırılan araçlarla ortam dinlemesi yapıldığı” iddiası ele alındı.

Nuri Yiğit, konu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na müzekkereler yazıldığını belirterek, “Kurumların yazılarında da belirtildiği gibi Yargıtay Başkanlığının iddiada belirtildiği şekilde dinleme işlemine tabi tutulmadığı, kurumların bünyesinde bulunan araçların ortam dinlemesi yapmaya teknik olarak elverişli olmadığı” bilgisinin verildiğini belirtti.

MAHKEME KARARI YOK

Emniyet ve Jandarmadan gelen yazılarda, ancak mahkeme kararıyla görevlendirildikleri, Yargıtay ve Danıştay ile ilgili ise böyle bir görevlendirmenin söz konusu olmadığı dile getirildi. Yiğit kararda “Yukarıda izah edilen nedenler ile kurumların resmi olarak yazı ile bildirdikleri beyanlarının aksine bu kurumlar yönünden Yargıtay ve Danıştay civarına konuşlandırılan araçlar ile yasa dışı dinleme yapıldığı yolunda iddiaları doğrulayacak somut bir delil bulunmamaktadır” dedi. 

Elektromanyetik dinlemeler için ayrı soruşturma

• Ankara Başsavcıvekili Yiğit “Devletin çeşitli kurumlarında bulunan ve aynı anda 250 adet telefonu 1 kilometrekarelik sahada havadaki elektromanyetik dalgaları tespit etmek sureti ile dinleyipkaydedebilen interceptor araçlarının bulunduğu ve araçlar yolu ile dinleme yapıldığı” iddialarına da yer verdi. Yiğit, bu konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ayrı bir soruşturmanın yürütüldüğüne dikkat çekti. Yiğit, kararında, “Bahse konu iddiaların soruşturması konumuzun dışında tutulmuştur” dedi. 

starBu haber 469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,288 µs