En Sıcak Konular

CHP'nin kapısında bekleyen kriz!

10 Eylül 2010 09:33 tsi
CHP'nin kapısında bekleyen kriz!

CHP'nin sorunu referandum sonrası krize mi dönüşecek?

Referandum sonrası CHP'yi MYK üyesi Gürsel Tekin'in genel başkan yardımcılığı görevlendirilmesi ile ilgili kritik bir süreç bekliyor.
 
Sav ekibi, MYK onayını şart koşarken, Tekin cephesi MYK'nın karar almasının gerekmediğini savunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 4 Ağustos’ta yapılan PM toplantısı öncesinde Gürsel Tekin’in genel başkan yardımcısı olacağını açıklamasına rağmen, Önder Sav ekibinin muhalefeti nedeniyle Tekin’in genel başkan yardımcılığı ile ilgili görevlendirme yapılamıyor. 

Süreçte ciddi olarak tüzük uyuşmazlığı sorunu yaşanıyor. Parti tüzüğü, Kılıçdaroğlu’na “istediği sayıda genel başkan yardımcısı atama yetkisi" vermesine rağmen, Sav cephesi,  Kılıçdaroğlu’nun MYK’ya bu yönde öneri getirmesi, MYK’nın da bu öneriyi karara bağlaması gerektiğini ileri sürüyor.

MYK ONAYI GEREKMEZ

Tekin cephesi ise, görevlendirmenin tamamen genel başkan inisiyatifinde olduğunu, MYK’nın karar almasının gerekmediğini savunuyor. Tüzükte, genel başkan yardımcılığı görevlendirilmesi ile ilgili MYK onayı şartı yer almazken, bugüne kadar yapılan görevlendirmelerde böyle bir koşul aranmadığına da işaret ediliyor.

Kulislerde konuşulan Kılıçdaroğlu ile Sav’ın Tekin’in genel başkan yardımcılığı konusunda gerginlik yaşadığı iddiaları, kamuoyuna yansımasına rağmen, genel merkezin bu iddialar karşısında sessiz kalması da dikkat çekiyor.

AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINIYOR

Kılıçdaroğlu’nun Sav muhalefetini aşması durumunda görevlendirme ile ilgili kararı referandum sonrası vermesi bekleniyor. Tekin, partinin referandum çalışmalarına zarar vermemek ve ismi üzerinden Kılıçdaroğlu’nun yıpratılmasını önlemek için açıklama yapmaktan özellikle kaçınıyor. Konunun uzaması nedeniyle kamuoyunda oluşan kafa karışıklığı, bazı yerel ve ulusal yayın organlarında Tekin’den genel başkan yardımcısı olarak bahsedilmesi şeklinde yansıyor.

Tekin de, yakın çevresinin bu hatırlatmasına gülerek, “Vatandaşın yakınlığından zaten kendimi genel başkan yardımcısı gibi hissediyorum" yanıtını veriyor.

bugünBu haber 650 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,253 µs