En Sıcak Konular

En çok hangi kuruma güveniyoruz?

9 Eylül 2010 20:25 tsi
Referandum arifesinde yapılan araştırma, son birkaç yılda Türk halkının devlet kurumlarına güveninin azaldığını kaydetti.

Dünyanın en saygın araştırma kurumlarından Pew Research Center, Türkiye’de yaptığı son kamuoyu yoklamasının sonuçlarını referandum arifesinde yayınlarken, son birkaç yılda Türk halkının devlet kurumlarına güveninin azaldığını kaydetti.

‘2010 Pew Küresel Eğilimler’ araştırması için 12-30 Nisan’da dünya çapında bir kamuoyu yoklaması yapan Pew, ABD Başkanı Barack Obama’nın uluslararası imajı gibi tüm dünyayı ilgilendiren meselelerle ilgili sonuçları geçen haziranda açıklamıştı. Pew, önceki gün, aynı dönemde Türkiye’de yaptığı sondajın daha önce yayınlanmamış verilerini de duyurdu.

POLİSE GÜVENİYORUZ

Pew bu yıl ilk kez Türk halkının polise duyduğu güveni de ölçtü. Türklerin yüzde 68’i polisin ülkede olumlu bir etkisi olduğunu belirtti. En çok da, yüzde 84 ile Ak Parti destekçileri polise güven duyuyor. Kürtlerin ise sadece yüzde 39’u polise güveniyor.

TSK EN GÜVENİLİR AMA GERİLEDİ

Türk Ordusu hâlâ en güvenilir kurum, fakat Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkenin gidişatına olumlu etki ettiğini düşünenlerin oranı 2007’ye göre yüzde 85’ten yüzde 72’ye düştü. Bu etkinin “Çok olumlu” olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 57’den yüzde 30’a geriledi. Ordu en büyük itibar kaybını Kürtler arasında yaşadı. 2007’de bu oran yüzde 64 iken, bugün yüzde 37’ye indi.

HÜKÜMET OLUMLU DİYENLER YÜZDE 51

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ülkede iyi bir etki yaptığını düşünenlerin oranı 3 yıl içinde yüzde 63’ten yüzde 52’ye geriledi. Kötü bir etki yarattığını düşünenlerin oranı yüzde 33’ten yüzde 43’e çıktı. Erdoğan’a en büyük halk desteği, “AK Parti’nin kalesi” diye niteleyen İç Anadolu’dan geliyor: Yüzde 71. Hükümetin Türkiye için olumlu bir etki yarattığını düşünenlerin oranı ise yüzde 51.

MEDYA GÜVEN KAZANDI AMA...

Ülkedeki tüm devlet kurumlarına güven 2007’ye kıyasla geriledi. Bu süreçte sadece medyanın itibarı arttı. Ancak 4 puanlık yükselişe rağmen medya, yüzde 30 halk desteği ile hâlâ itibarı en düşük kurum.

Din adamına güven azaldı

Dini liderlere güven 2007’ye göre 20 puan birden gerileyerek yüzde 41’e düştü. Ak Parti destekçilerinin yüzde 63’ü, İç Anadolu’nun ise yüzde 61’i dini liderler hakkında olumlu görüş bildirdi.

SAYGIN ARAŞTIRMA KURUMU

Merkezi ABD başkenti Washington’da bulunan Pew Research Center, ABD’yi ve dünyayı şekillendiren meseleler, eğilimler ve trendler hakkında bilgi topluyor. 1948-1979 yılları arasında kurulan yedi vakfın finanse ettiği kurum, “halk için ve basın için” sloganıyla, bağımsız kamuoyu yoklamaları yapıyor.

internethaberBu haber 532 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,101 µs