En Sıcak Konular

Batı Nil Virüsü korkusu yayılıyor

9 Eylül 2010 19:42 tsi
Batı Nil Virüsü korkusu yayılıyor Avrupa'da virüs can alıyor. Yunanistan, Romanya ve Türkiye'de ölümlere yol açan Batı Nil virüsü endişeye yol açtı. Hastalık, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümle sonuçlanabiliyor.

Avrupa'yı bugünlerde yeni bir virüs endişesi sardı. Yunanistan'da sivrisineklerden bulaşan Batı Nil virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 19'a yükselirken, ülkede görülen vaka sayısının 191'e ulaştığı belirtildi.Rumen yetkililer ise Batı Nil virüsü kapan iki kişinin hayatını kaybettiğini, en az beş kişinin de hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Rumen Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybeden iki kişinin de yaşlı olduğunu, birinin başkentten, diğerinin de Batı Karadeniz kıyısındaki Constanta'dan olduğunu bildirdi. Sağlık yetkilileri, halkı baş ağrısı, kas ağrısı, ateş ve mide bulantısı hissettikleri zaman tıbbi tedavi görmeye çağırdı. Türkiye'de ise virüs nedeniyle üç kişi hayatını kaybetti.

 Kurbanların Manisa, Aydın ve ısparta kentlerinde bulunduğu açıklandı. Türkiye Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Başkanı Mustafa Ertek yaptığı açıklamada, "Bu üç kişi, Batı Nil Virüsü tanısı konmuş hastalar, ama bunların ilave olarak alta yatan başka hastalıkları var.

 Batı Nil virüsünün bulaşma nedeni yüzde 99 ihitmalle culex cinsi sivrisinekler. Ancak ölenlerin sivrisinek ısırması yüzünden öldüğünü yazmak doğru olmaz' şeklinde konuştu. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler tehlikede. Batı Nil virüsü, hastalık bulaşan kuşları ısıran sivrisineklerden geçiyor. Bazı ender vakalarda, enfeksiyon kapan kişilerde daha sonra felç, koma ya da ölüme yol açabilen ansefalit ya da menenjit gelişebiliyor.Kan yolu, organ ve doku nakilleriyle de bulaşan Batı Nil virüsü, normal koşullarda kendini göstermiyor ve çoğu zaman farkına varılmadan hastalık atlatılıyor. Ancak virüs yaşlı, çocuk ve hamilelerde ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde ağır hasara yol açabiliyor.

dwBu haber 547 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,171 µs