En Sıcak Konular

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye askerini çekmeli

9 Eylül 2010 18:16 tsi
Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Dimitris Drutsas, Güney Kıbrıs ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türk ordusunun adadan çıkması gerektiğini savundu.

İlk yurt dışı ziyaretini Güney Kıbrıs'a yapan Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Dimitris Drutsas, bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la görüştü ve ardından özel uçakla Yunanistan'a döndü.

Hristofyas'la Rum Başkanlık Köşkü'nde görüşen Drutsas, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin Rum Yönetimi Başkanı'nın "Kıbrıs sorununun çözümü yönünde harcadığı çabalara ve yeni öneriler paketine tam desteğini ilettiğini." söyledi.

Yaptığı açıklamada Türk tarafından yapıcı adımlar beklediklerini söyleyen Drutsas, "Türkiye'yi işgal ordularını Kıbrıs'tan çekmeye çağırıyorum. Kıbrıs sorunu bir istila konusudur, işgal konusudur. Bunu unutmuyoruz. Bunu bütün istikametlere vurguluyoruz. Türkiye'yi, yükümlülüğü de olan Maraş'ın yasal sakinlerine iade edilmesi önerilerine olumlu yanıt vermeye çağırıyorum." dedi.

Adada olacak çözümün AB değerlerine uyması gerektiğine dikkat çeken Drutsas, "Çözümün BM kararlarına, AB değerlerine uygun olmasını ve Avrupa müktesebatına tamamen saygılı olmasını istiyoruz. Kıbrıs'ın bütün sakinlerinin çıkarına olacak çözüm budur."dedi.

Dışişleri Bakanı olarak ilk dış ziyaretini Güney Kıbrıs'a gerçekleştirmesinin önemine yeniden vurgu yapan Drutsas, "Kıbrıs sorununun Yunanistan'ın dış politikasının en üst önceliği olduğu; Yunanistan ve Kıbrıs'ın birlikte, birleşik olduğu ve yalnız birleşik olursak hedefimizi başarabileceğimiz mesajını vermek istiyorum." ifadelerini kullandı. Yunan Dışişleri Bakanı daha sonra özel bir uçakla Atina'ya hareket etti.

chaBu haber 522 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,117 µs