En Sıcak Konular

Van’daki olaylarda 20 gözaltı

9 Eylül 2010 14:33 tsi
VAN’da dün BDP tarafından düzenlenen basın açıklaması sonrası çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 20’yi buldu.

Sokakları savaş alanına dönen Van’da, bir çok işyerinin camları kırılırken, bayram için satış yapan bazı işportacıların tezgah ve eşyaları yakıldı. Sabah bayrama sakin başlayan Van’da olayın meydana geldiği semtlerde polis hasar tespiti yaptı. Gözaltına alınan 20 kişinin sorgusu sürüyor.

Hakkari’nin Aksu Köyü bölgesinde 2 gün önce güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada 9 PKK’lı teröristin öldürülmesi dün akşam BDP il binası önünde basın açıklamasıyla protesto edildi. BDP Van Milletvekilleri Özdal Üçer ile Fatma Kurtulan’ın da katıldığı basın çaklamasının ardından bayram alışverisinin yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi ve ara sokaklarında olaylar çıktı. Polis olay çıkaran yaklaşık 200 kişilik gösterici grubunu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı. Göstericiler polisi taş yağmuruna tutarken, bayram arifesinde satış yapan bazı işportacıların tezgahlarını da eşyalarıyla birlikte ateşe verdi. Adeta savaş alanına dönen Van sokaklarında alışveriş yapan vatandaşlar evlerine çekildi.

20 GÖZALTI Olaylar sırasında atılan taşlardan 5 polis hafif yaralanırken, olaylara katılan 20 kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınan 20 kişini emniyetteki sorgusu sürüyor. Olayların yaşandığı semtlerde polis görüntüler çekerek hasar tespit çalışması yaptı. Bu arada belediye temizlik ekipleri olayların meydana geldiği semtleri kısa sürede temizledi. Polis sayrıca Mobese kameralardan olayın gelişimini izleyerek olayları çıkaranları tespit etmeye çalışıyor.

Dün akşam olayların yaşandığı Van’da BDP’liler Ramazan Bayramı’nı kara bayram ilan etti. Van’da teröristlerin toprağa verildiği mezarlıklara giden aralarında BDP Van Milletvekilleri Özdal Üçer ve Fatma Kurtulan’ın da bulunduğu yaklaşık 100 kişi teröristlere mezarlıkta dualar okudu.Bu haber 621 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,513 µs