En Sıcak Konular

THY uçağı büyük tehlike atlatmış

9 Eylül 2010 12:38 tsi
Geçen yıl yaz aylarında Londra seferini yapan ve 232 yolcu taşıyan THY uçağının özel bir jetle havada çarpışma tehlikesi atlattığı açıklandı.

İngiltere Havayolu Kazalarını Araştırma Birimi'nce (AAIB) yayınlanan raporda iki uçak 4 bin feet (yaklaşık 1,2 kilometre) yükseklikte çarpışmanın eşiğinden döndüğü belirtildi.

İngiltere Havayolu Kazalarını Araştırma Birimi'nin yeni yayımlanan raporuna göre, 27 Temmuz 2009'da Londra seferini yapan ve 232 yolcu taşıyan Boeing 777 tipi THY uçağı, Londra'daki City Havaalanı'ndan kalkan Citation 525 tipi özel bir jet ile hava çarpışma tehlikesini atlattı.

İki uçak 4 bin feet (yaklaşık 1,2 kilometre) yükseklikte çarpışmanın eşiğinden döndüğüne dikkat çekildiği raporda THY uçağı iniş için Londra Heathrow Havaalanı'na yaklaşırken özel jetin THY uçağının sadece 30 ila 60 metre altında olduğu bildirildi.

Raporda City Havaalanı'ndaki kontrol kulesinin bir Alman şirketine ait jete 3 bin feete tırmanma talimatı verdiği, ancak pilotin 4 bin feete yükseldiği, kulenin ise, pilotun bu kararını fark etmediği kaydedildi.

O sırada THY uçağının da, Heathrow'daki kontrol kulesinden, iniş için 4 bin feete alçalma onayı aldığı ortaya çıkarken iki uçağın birbirine kötü, görüş mesafesinin sınırlı olduğu bir havada bu kadar yaklaşması durumunda çarpışmayı engelleyebilecek tek şeyin uçaklardaki çarpışmayı engelleme sistemi olduğu vurgulandı.

-"THY PİLOTLARI, ÜÇ KEZ TEKRARLANAN UYARIYI FARK ETMEDİ"-

İngiliz medyası yankılanan olaya ilişkin BBC'nin haberinde özel jette söz konusu sistemin bulunmadığına dikkat çekilirken "Türk Hava Yolları pilotları ise sistemin üç kez uyarmasına rağmen bu uyarıyı fark etmedi" denildi. Haberde şöyle devam edildi:

"Kazayı THY uçağının 'gözlemci' koltuğunda oturan bir pilotun özel jeti pencereden görmesi üzerine önlendiği bildirildi.

İngiltere Havayolu Kazalarını Araştırma Birimi bu olayın ışığında çarpışmayı engelleme sistemlerinin Londra hava sahasına girecek uçaklar için zorunlu kılınmasını önerdi."(ANKA)Bu haber 455 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,688 µs