En Sıcak Konular

Gandi bunu da yaptı!

9 Eylül 2010 09:20 tsi
Gandi bunu da yaptı! "Kılıçdaroğlu’nun birçok hatasını anlayışla karşılayabiliriz. Ama İsrail devlet televizyonuna çıkıp kendi ülkesini şikâyet etmesi kabul edilebilir bir “hata” değil."

İbrahim Kiras'ın Star gazetesinde yayınlanan köşesinden ilgili kısım:

İlk gördüğümde inanamadım. Hatta kurgu olabilir mi acaba diye düşündüm. Ama maalesef gerçekmiş.

Gandi bunu da yaptı!

***

“Hayır diyen yurttaşlar, sanatçılar üzerinde ciddi baskılar var. Hükümet yargıyı ele geçirmek istiyor” demiş İsraillilere.

Eğer Kılıçdaroğlu ile aynı ülkede yaşıyorsak “Hayır diyen yurttaşlar, sanatçılar üzerinde baskı olduğu” ifadesi düpedüz yalan. (Belki tam tersi söz konusu.) Ama doğru bile olsa İsrailliler mi gelip kurtaracaklar o baskı görenleri!

***

Konuşmanın içeriği sadece Türkiye’yi İsrail’e şikâyet etmekten ibaret de değil. Türk dış politikasını “istenen eksen”e taşıma ihalesine de talip Kılıçdaroğlu. Türkiye’nin İsrail-Suriye arasındaki arabuluculuğu konusunda diyor ki “Böyle bir arabuluculuk rolünün Türkiye’ye biçilmediği görülüyor.” Aynen bunu söylüyor! Türkiye’ye birileri rol biçerse o rol oynanır, biçmezlerse oynanmaz. Şu dış politika vizyonuna bakar mısınız?

Bu arada Mavi Marmara olayından dolayı İsrail’den bir özür dilemediği kalmış Gandi’nin. “Deniz Bey’in kıymetini bilememişiz... Baykal olsaydı böyle mi olurdu” dedirtiyor insana.

Peki, şu lafına ne demeli: “Türk dış politikasının İran ekseninde farklı bir çizgide geliştiği uluslararası kaygılardan anlaşılıyor. Pek çok komşumuzu rahatsız edecekse, bu rahatsızlığı giderecek önemli adımları atmaksa Türkiye’nin görevlerinden birisidir.”

Türk dış politikasının hangi eksende geliştiğini “dış kaygılardan anlayan” bir ana muhalefet liderine müstahak olmamalıyız. Dış politikada “siz nasıl arzu edersiniz” yaklaşımıyla hareket edeceğini açıklayan bir “başbakan adayı” düşman başına!

***

Tam da referandum kampanyası sırasında İsrail’in devlet televizyonuna röportaj vermek nereden aklına gelmiş Kemal Bey’in, belli değil. Ama anlaşılan İsrailli televizyoncu bile beklemiyor bu zamanda böyle bir röportaj verilmesini. “İsrail’in 2. Kanalına röportaj vermek sizin gibi önde gelen bir Türk politikacı için cesaret gerektiren bir hareket mi?” diye soruyor. Gandi’mizin cevabı şu: “Türkiye’de yaşananları herkesin bilmeye ve öğrenmeye hakkı var.”

Yorum sizin...Bu haber 955 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,959 µs