En Sıcak Konular

Açık konuştu: Türkiye AB'ye filan giremez

0 0 0000 00:00 tsi
Açık konuştu: Türkiye AB'ye filan giremez Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarından Halk Hareketi Birliği lideri ve İçişleri Bakanı Nicholas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ABD Başkanı George Bush ile aynı fikirde olmadığını söyledi, ''Asya ülkesi Türkiye'nin AB üyesi olamayacağını düşü

Washington ile Paris arasındaki ilişkileri gündeme getiren Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğini, ABD ve Fransa'nın dış politikadaki farklı yaklaşımına örnek gösterdi.

Sarkozy, "Bush, NATO üyesi Türkiye'nin mutlaka AB'ye girmesini istiyor ve Türkiye'nin geleceğinin AB içinde olmasını istiyor. Bunu önemli bir konu haline getiriyor. Ancak ben bu konuda farklı düşünüyorum. Asya ülkesi Türkiye'nin AB üyesi olamayacağını düşünüyorum. AB'nin sınırları olması gerekir. Sınırsız AB olamaz" diye konuştu.

Sarkozy basın toplantısında AB'nin geleceği, Ortadoğu, İran ve Irak konularına da geniş yer verdi.

AB Anayasası'nın kabul edilmesini istediklerini ve Birlik içindeki kurumsal reformları desteklediklerini kaydeden Sarkozy, AB'nin dış politika konusunda artık bir izleyici değil, bir aktör olması gerektiğini söyledi.

Sarkozy, AB'nin daha etkili çalışması için, AB Konseyinin devamlı bir başkanı, bir dışişleri bakanı olması, karar mekanizmasında nitelikli çoğunluk sisteminin güçlendirilmesi ve Avrupa Parlamentosu'nun ortak karar alanlarının artırılması gibi talepleri dile getirdi.

İran, Irak ve Ortadoğu'nun durumu

Sarkozy, İran konusunda, bu ülkenin nükleer silaha sahip olmasının kabul edilemeyeceğini, Tahran'ın uluslararası kamuoyunun çağrılarına kulak vermesinin kendi çıkarına olduğunu söyledi.

Irak konusunda ise Sarkozy, çözümün bütün grupların katılımıyla başlatılacak siyasi diyalogla olacağını belirterek, "Koalisyon güçlerinin hemen çekilmesi, yeni bir kaosa yol açabilir. Ancak koalisyon güçlerinin çekilme sürecindeki belirsizlik de bu ülkedeki istikrarsızlığı güçlendiriyor. Çekilme süreci için bir takvim belirlenmeli" dedi.

Ortadoğu barış sürecinin canlandırılması gereği üzerinde duran Sarkozy, "Filistin devletinin bağımsızlığı önemli, ancak İsrail'in güvenliği de önemli" diye konuştu. Sarkozy, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı, görev süresi içinde etkin bir dış politika izlediği gerekçesiyle övdü.

CNNTÜRKBu haber 113 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,986 µs