En Sıcak Konular

İnternetten oyla genel seçim!

0 0 0000 00:00 tsi
İnternetten oyla genel seçim! Estonya'da pazar günkü genel seçimler için internetten de oy kullanılıyor.      Seçim komisyonu üyesi Ulle Madise, AFP muhabirine, ''Dünyada ilk kez genel seçimlerde internet üzerinden oy kullanılabiliyor'' dedi.

      Madise, internetten süresi içinde oy vermeyenlerin pazar günü oylarını geleneksel yöntemle kullanabileceklerini belirtti.
      Estonya'da 940 bine yakın seçmen bulunuyor.
      Estonya seçim yasasına göre, seçmenler ev veya işyerlerindeki bilgisayarlardan oy atabiliyor. İnternette oy kullanırken şu ya da bu şekilde baskı hissettiğini düşünenler, seçim günü sandığa giderek oylarını klasik yöntemle değiştirme imkanına sahip bulunuyor.
      Avrupa ülkelerinde seçimlerin nasıl yapıldığını izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise bu yeni seçim ''tarzına'' biraz şüpheyle bakıyor.
      Kimliğini açıklamayan bir AGİT yetkilisi, ''Bu bizim internetten yapılan bir seçimi ilk izleyişimiz. İnternette nasıl oy kullanıldığını göreceğiz, ama temsilcilerimiz elektronik oy sistemine giremeyecek'' dedi.
      İnternet ortamındaki tedbirlerin, tarafsızlığı garanti etmeye yetip yetmediğini tespit edeceklerini belirten AGİT yetkilisi, elektronik oylamanın güvenli olup olmadığının da henüz aydınlığa kavuşmamış bir konu olduğunu kaydetti. Yetkili, ''Sisteme girmeyeceğiz, çünkü bu iş çok gelişmiş teknik bilgi ve beceri gerektiriyor'' diye konuştu.
      Estonyalı seçmenler, hemen herkesin sahip olduğu elektronik kimlik kartlarından yararlanarak internette oy kullanıyor. Kart, 6 avroya satın alınan okuyucuya sokuluyor. Sanal ortamdaki oy pusulasında belirtilen tercih, elektronik imzayla doğrulanıyor.
      Estonya'da 2005 yılında yapılan yerel seçimlerde, seçmenlerin yüzde 2 kadarı internetten oy kullanmıştı.
      Estonyalıların yüzde 82'si vergi beyannamelerini internetten yolluyor. Genel seçimlerde ise seçmenin kaçta kaçının interneti tercih edeceği merak ediliyor.
     
milliyetBu haber 60 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,546 µs