En Sıcak Konular

Amerikalı üniversite öğrencileri narsist

0 0 0000 00:00 tsi
ABD'de yapılan bir çalışma, üniversite öğrencilerinin kendilerinden önceki kuşaklara oranla çok daha narsist ve ben merkezci olduğunu ortaya koydu.

San Diego Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jean Twenge başkanlığındaki 4 psikolog tarafından 1982-2006 yılları arasında ülke genelindeki 16 bin üniversite öğrencisi üzerinde yapılan çalışma, öğrencilerin 24 yıl içinde yaşadıkları değişimi gözler önüne serdi. Araştırmacılar, narsizmin kişilerarası ilişkiler ve ABD toplumu için zararlı olabileceği kaygısını dile getiriyor.

Araştırma kapsamında öğrencilerin, ''Eğer dünyayı ben yönetseydim dünya daha iyi bir yer olurdu'', ''Özel bir insan olduğumu düşünüyorum'', ''Yaşamımı istediğim biçimde geçirebilirim'' gibi ifadelere verdikleri yanıtlar değerlendiriliyor.

Bu alanda bugüne dek yapılmış en kapsamlı araştırma olan çalışmada, öğrencilerin bu sorulara ''evet'' olarak verdikleri yanıtların, 1982 yılındaki yanıtlara göre dikkat çekecek biçimde yükseldiği belirtiliyor.

2006 yılında öğrencilerin 3'te 2'si ortalamanın üzerinde ''narsist'' çıkarken, bu oranın 1982 yılının sonuçlarından yüzde 30 daha fazla olduğunun altı çiziliyor.

Çalışmada, narsist gençlerin kısa süreli, bağlılığın önemli olmadığı ve duygusallıktan uzak romantik ilişkiler yaşadıkları ve aşırı kontrolcü, sahte ya da şiddete dayalı davranışlar sergiledikleri kaydediliyor.

Ayrıca, narsistlerin empati kurmakta zorlandıkları, eleştiri kabul edemedikleri ve başkalarına yardım etmektense kendilerini ön plana çıkarmayı tercih etme eğiliminde oldukları belirtiliyor.

Zaman
 Bu haber 228 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,223 µs