En Sıcak Konular

Cheney'e bombalı merhaba

0 0 0000 00:00 tsi
Cheney'e bombalı merhaba Afganistan'ı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin kaldığı üsse intihar saldırısı düzenlendi.

Amerikan ordusunun Afganistan'daki ana üssü Bagram'da dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda 4'ü koalisyon askeri olmak üzere 14 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı. Saldırı sırasında üste bulunan Cheney, olayın hemen ardından kısa süreliğine bir sığınağa götürüldü. Saldırıyı üstlenen Taliban, "Cheney'nin üste olacağını biliyorduk." diyerek hedefin ABD Başkan Yardımcısı olduğunu açıkladı. Cheney, önceki gün hava muhalefeti dolayısıyla Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşememiş ve geceyi üste geçirmişti.

Bu arada İngiltere Savunma Bakanı Des Browne'ın Afganistan'a 1400 asker daha gönderileceğini açıklamasının ardından İngiliz basını, bu ülkedeki gelişmeleri mercek altına aldı. Dünya kamuoyunun Irak'a odaklanması sebebiyle Afganistan'ın unutulduğunu belirten Independent gazetesi, burada işlerin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çekti. Gazete, 2006'nın Taliban'ın devrildiği 2001'den bu yana en kanlı yıl olduğunu hatırlatarak, "Geçtiğimiz yıl, dönemin savunma bakanı John Reid, Afganistan'a asker konuşlandırma kararını açıklarken, askerlerin 'tek bir kurşun atmadan dönebileceklerini' söylemişti. Browne'ın açıklaması ise Afganistan'ın son bir yılda ne kadar geriye gittiğini gösteriyor. İngiliz ordusu geçen yıl, Kore Savaşı'ndan bu yana en zorlu çatışmalara girdi." diye yazdı. Takviye asker göndermenin Afganistan'da istikrarın yakalanmasına yardımcı olmayacağını belirten gazete, yeniden yapılanma çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini kaydetti.

ZamanBu haber 45 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,948 µs