En Sıcak Konular

Vural Savaş: "Demirel'in seçimiydim"

0 0 0000 00:00 tsi
Vural Savaş: Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, baş aktörlerinden olduğu 28 Şubat süreci ve Demirel'in bu sürece etkisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Savaş, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kendisini 'süreci öngörerek bilinçli bir şekilde başsavcı atadığını' söyledi.

Vural Savaş, Refah Partisi davasıyla darbeyi önlediğini iddia etti.
O dönemde Yargıtay'da seçilen adaylar arasında ikinci sırada olmasına rağmen Demirel'in kendisini tercih ettiğini hatırlatan Savaş, şöyle konuştu:

"Demirel'in beni özellikle seçtiğini bilmiyordum, kendisi açıklamış. O günlerde şikayete gelenlere, 'Hiç merak etmeyin, bundan sonra bu işler hukuk yoluyla hallolur. Öyle bir başsavcı seçtim ki bu sıkıntıları hukuk yoluyla aşmayı başarır bu adam.' demiş. Bunu öğrendikten sonra seçimimin tesadüfi olmadığını, Demirel'in beni bilinçli olarak atadığını anladım."

Savaş, Demirel'in Genelkurmay'a brifing almaya gittiği 17 Ocak 1997 günü kendisinin de başsavcılık görevine başladığını hatırlatıyor. Demirel geçen hafta Aksiyon Dergisi'ne verdiği röportajda, 28 Şubat sürecinin Genelkurmay'ı ziyaretiyle başladığını ifade etmişti. Vural Savaş, başsavcı seçildikten sonra iktidardaki koalisyon ortağı Refah Partisi'ne (RP) kapatma davası açtığını, bunun da askerî müdahaleyi önlediğini savunuyor.

Savaş'a göre, Amerika bir darbe için düğmeye basmış, kendi güdümündeki medya, işadamları, sivil toplum kuruluşları, ordu içinde azınlıkta olan unsurlar ve bazı tarikatların desteğiyle askerî müdahalenin zeminini hazırlamaya başlamıştı. Savaş, kendisinin askerin etkisi altında hareket etmediğini, aksine darbe yanlısı askerlerin elindeki kozları aldığını iddia ediyor:

"Darbe yapmak isteyen askerlerin en çok benden rahatsızlık duymaları lazım, 'Tam darbenin şartları oluşuyordu, adam RP'ye kapatma davası açtı bizim müdahale yapmamızı engelledi.' diye düşünmüşlerdir. Hukukun işlememesini, rejimin tıkanmasını isteyenler ne partilere kapatma davası açan savcıdan hoşlanır, ne de kapatma kararı verip rejimi işleten Anayasa Mahkemesi'ni ister."

ZamanBu haber 294 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,270 µs