En Sıcak Konular

Irak'ta kimyasal madde kullanılıyor 

0 0 0000 00:00 tsi
Irak'ta kimyasal madde kullanılıyor  Irak'taki kim tarafından kullanıldığı tam olarak anlaşılamayan öldürücü klor gazı saçan bombalar kullanmaya başladı. 

Dün Bağdat'ta patlatılan klor bombası 6 kişinin ölümüne, 73 kişinin de zehirlenmesine yol açtı

Irak'taki çatışmada bazı grupların öldürücü klor gazı kullanmaya başladıkları gözlemleniyor. Son olarak dün başkent Bağdat'ın güneyindeki Bayaa semtinde infilak etmesinin ardından havaya klor yayan bir bomba en az 6 kişinin ölümüne, 73 kişinin de zehirlenerek hastaneye kaldırılmasına yol açtı.

Bir Irak İçişleri Bakanlığı yetkilisi dünkü saldırının Irak'ta üç günde üçüncü kimyasal saldırı olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi. Dünkü saldırının sonucunda yaralanan bir Iraklı hastanede, "Patlama olduğunda dükkânlarda çalışıyorduk, daha sonra sarı dumanlar gördük. Kimse nefes alamıyordu" diye konuştu.

Önceki gün de 5 ölü

Önceki gün Bağdat'ın batısında klor yüklü bir tankerin patlatılmasıyla düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü. Saldırıda 7 kişi patlamanın etkisinden yaralandı, 35 kişi de klordan zehirlendi.

Bağdat'ın kuzeyindeki Taci'de de 4 gün önce, bomba gizlenmiş klor yüklü bir tanker, bir Şiiye ait lokantanın yanında havaya uçurulmuş, patlamada 9 kişi ölmüş, çoğu kadın ve çocuk 150'den fazla kişi de yaralanmış ya da zehirlenmişti.

Üç hafta önceyse Anbar (Ramadi) bölgesinde patlayıcı ve klor taşıyan bir kamyon havaya uçurulmuş en az 12 kişi ölmüştü.

Dün düzenlenen saldırının ardından ABD ordusu sözcülerinden biri, kimyasal saldırıların direnişçilerin yeni taktiği olduğunu iddia etti.

Irak'ta klor bol

Bu saldırıların direnişçilerin teknik yeteneklerini geliştirdikleri anlamına gelmediği, kötü durumdaki Irak su şebekesinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkisini azaltmak için ülkede bol miktarda klor bulunduğu belirtildi.

Klor, basınç altında sıvılaştırılmış olarak basınca dayanıklı tüplerin içinde taşınabiliyor. Bombanın patlaması sonucu açığa çıkan yüksek ısı ve basıncın etkisiyle gaza dönüşen klor, birkaç kez solunması halinde öldürücü olabiliyor.
 dünya bülteniBu haber 77 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,136 µs