En Sıcak Konular

İngiltere, KKTC'nin doğrudan uçuş başvurusunu kabul etmedi

0 0 0000 00:00 tsi
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Hava Yollarının (KTHY) İngiltere’ye doğrudan uçuş başvurusuna olumsuz yanıt aldığını, bunun üzerine İngiliz taşımacılık otoritesine karşı dava açılacağını açıkladı.

        Talat, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası heyetini kabulü sırasında gazetecilerin sorusu üzerine, uluslararası hukuk ve Chicago Konvansiyonu gereği doğrudan uçuşa olumsuz yanıt verildiğinin bildirildiğini söyledi.
      "Oysa iki uluslararası hukuk uzmanından aldıkları görüşün bunun tersini içerdiğini, yani uluslararası hukuk ve Chicago Konvansiyonu açısından bir sakınca bulunmadığını" vurgulayan Talat, bu gelişme üzerine yasal yollara başvurmaya karar verdiklerini ve hukukçulara talimat verildiğini bildirdi.
      Talat, İngiliz taşımacılık otoritesine karşı davanın kısa sürede dosyalanmış olacağını ekledi.
     
     "SIKBOĞAZ EDİLİYORUZ"
      Talat, ayrıca "Kıbrıslı Türklerin hayatın her alanında sıkboğaz edildiğini, ancak son zamanlarda uluslararası toplumun ve örgütlerin Kıbrıslı Türklerin tecridinin mantıksızlığını anladığını" söyledi.
      Devletin uluslararası tanınmışlığının bambaşka bir konu olduğunu, halkın seçtiği bir idari mekanizma bulunduğunu kaydeden Talat, Kıbrıs Türk halkının örgütlerinin uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi gerektiğini ifade etti.
      Diş Tabipleri Odası Başkanı İzgü Beyar da Dünya Diş Hekimleri Birliğine üyelik başvurularına Güney Kıbrıs’taki meslektaşlarının kurumunun karşı çıktığını, ancak üyelik girişiminden vazgeçmediklerini belirtti. Beyar, üyelik konusunda mayıs ayında sonuç almayı umduklarını belirterek, "Umarım alnımızın akıyla çıkar ve bu üyeliği kazandığımızı gururla ifade edebiliriz. Bu üyeliği hak ediyoruz, üye olmamamız için hiçbir neden yok aslında. Fakat siyasi engel var" diye konuştu.

milliyetBu haber 203 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,426 µs