En Sıcak Konular

Cheney'nin açıklamaları ipleri gerdi

0 0 0000 00:00 tsi
ABD’de Beyaz Saray ile Temsilciler Meclisi arasındaki ilişkiler, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin dünkü açıklamasıyla iyice gerildi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi, Cheney’nin, "Irak’taki asker sayısının artırılmasını engellemeye yönelik çabaların, El Kaide’ye güç kattığını" ileri sürmesinin ardından sert açıklamalarda bulundu.

Pelosi, Cheney’nin açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı iletmek üzere Başkan George Bush ile konuşmak istediğini ancak kendisine ulaşamadığını belirterek, "Umarım Başkan, yardımcısının açıklamalarını onaylamaz ve bu açıklamalardan uzak durur’" dedi.

Pelosi, "ABD başkanı olarak savaş zamanında, fikir farklılıklarından memnuniyet duyduğunuzu söyleyemez ve başkan yardımcısı olarak da ülke dışına çıkıp Temsilciler Meclisi’nin başkanını, ülkemizin güveliğinine karşı bir tutum sergilemekle suçlayamazsınız" diye konuştu.

Cheney, Tokyo’da verdiği bir demeçte, Pelosi’yi, Bush’un Irak savaşı için talep ettiği 93 milyar dolarlık ek bütçeye kısıtlama getirme ve böylece Irak’a ek kuvvet gönderme ihtimalini sıfıra indirme planları nedeniyle eleştirmişti.

Başkan Yardımcısı Cheney, "Pelosi ve Kongre üyesi Murtha’nın isteklerini yerine getirmekle El Kaide’nin stratejisini onaylamış oluruz. El Kaide stratejisi, Amerikan halkının iradesini kırmak, bizi eve geri göndererek, pes ettiğimiz için savaşı kazanmaktır" demişti.

milliyetBu haber 102 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,987 µs