En Sıcak Konular

İncirlik'e dev Türk bayrağı

0 0 0000 00:00 tsi
Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu ve bölgedeki ülkelerine yönelik operasyonlarında gündeme gelen İncirlik Hava Üssü'nün bulunduğu Yüreğir'deki İncirlik Beldesi'ne esnafın isteğiyle dev boyutta Türk bayrağı asıldı.

Fosforlu pullardan oluşan bayrak, ziyaretçilerin ve üste bulunan ABD'li askerlerin ilgi odağı haline geldi.

Soğuk savaş döneminde Rusya'ya karşı caydırıcı unsur olarak Türkiye ve ABD'nin ortak kullanmaya başladığı İncirlik Hava Üssü, ABD ile yaşanan her kriz döneminde protestoların yapıldığı mekan haline geldi.
Özellikle ABD-Irak savaşından sonrası yapılan protestolar belde esnafını da tedirgin etti. Bazı marjinal grupların kamuoyuna "İncirlik ABD'nin" mesajını vermesi bu tedirginliği daha da artırdı.

Belde esnafının İncirlik'teki Türk komutanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde belde içine dev boyutta bir bayrak asılmasına karar verildi. Fosforlu bayrak vatandaşların ve dolmuşların geçtiği güzergaha asılırken bayrak asılır asılmaz ABD'lilerin de ilgisini çekti. Vatandaşların geçerken yanında durup hatıra fotoğrafı çektirdiği bayrak, İncirlik esnafının önerisiyle üs komutanı Tuğgeneral Mehmet Yılmaz Erdoğan tarafından yaptırıldı. İstanbul'da özel bir şirketin fabrikasında 4 bayanın fosforlu pullarla yaptığı bayrağın yüksekliği 5 uzunluğu ise 7 metre.

Bayrağın üsse açılması için ilk teklifi yapan İncirlik Esnafları Kalkınma Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdülkerim Estetik birçok sivil toplum örgütünün ABD'yi protesto için buraya geldiğini ve protesto sonrasında ise güvenlik gerekçesiyle 2 hafta boyunca üste bulunan ABD'li askerlerin dışarı çıkmadığını hatırlattı.

Bunun da esnafı olumsuz etkilediğini ifade eden Estetik, "Burası ABD ile ortak kullanılan bir türk üssü. Bunlar bizim misafirimiz, burası tamamen Türklere ait. Herkes tarafından yanlış biliniyor. ABD ile her yaşanan her kriz sonrası sivil toplum örgütleri ve dernekler buraya gelip üssü protesto ediyor. ABD'li askerler ve aileleri güvenlik gerekçesiyle 2 hafta dışarı çıkmıyor. Bu da esnafı olumsuz şekilde etkiliyor. Bunun önüne geçmek için buraya bir Türk bayrağı asalım ve insanların burası hakkındaki yanlış düşünceleri ortadan kaldıralım. Çünkü burada yine Türklerin izni olmadan kuş bile uçmuyor. Bu üssün ABD ile bir ilgisi yoktur" dedi.

Estetik, Tuğgeneral Mehmet Yılmaz Erdoğan'ın desteğiyle yaptırılan bayrağın vatandaşların görebileceği yol güzergahına asıldığını sözlerine ekledi.

İstanbul'de özel bir şirket tarafından yaptırılan bayrak 35 metrekare. 4 kadının 1 ay boyunca 7 milyon adet fosforlu pullardan el emeği göznuruyla yaptığı bayrak rüzgarı havada dalgalanınca farklı görüntüsü ile görenleri etkiliyor. Gece ışıklandırılması için de projektör kulanılacak olan bayrağın benzeri İstanbul, Ankara ile İzmir'de de yapılmıştı.

SabahBu haber 298 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,122 µs