En Sıcak Konular

AB’den Çeçenleri şaşırtan hazırlık!

0 0 0000 00:00 tsi
AB’den Çeçenleri şaşırtan hazırlık! AB, Çeçenistan'daki savaş mağdurları için 17,5 milyon euro insani yardım paketi hazırladığını bildirdi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, yardımdan Çeçenistan, İnguşetya, Dağıstan, Azerbaycan ve Gürcistan'daki Çeçen mültecilerin ve savaş mağdurlarının faydalanacağı belirtildi.

AB Komisyonu insani yardım fonlarının sağlayacağı kaynakla Çeçen mağdurların barınma, korunma, sağlık, su ve hıfzıssıhha gibi ihtiyaçları karşılanacak, gelir kaynakları oluşturulacak ve mayınlardan korunmalarına çalışılacak.

Çeçenistan'da çatışma döneminin büyük ölçüde geride bırakılmasına rağmen insani ihtiyaçların aciliyetini koruduğunu bildiren AB Komisyonu, toplam nüfusun yaklaşık çeyreğini oluşturan yerlerinden edilmiş 180 bin kişinin çatışmalarda evleri tahrip olduğu için geri dönemediklerini vurguladı.

Verilen bilgiye göre, Çeçenistan dışında İnguşetya'da 20 bin, Dağistan'da 7 bin, Azerbaycan'da 2 bin 800 ve Gürcistan'da bin 800 Çeçen mülteci, ağır şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çabalıyor.

AB'nin Çeçenler için hazırladığı yardım paketi Kızılhaç, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM Çocuklara Yardım Fonu, BM Dünya Gıda Programı, Açlığa Karşı Eylem, Dünyanın Doktorları, Uluslararası Kurtarma Komitesi ve Danimarka Mülteciler Konseyi gibi uluslararası yardım kuruluşları aracılığıyla kulladırılacak.


librenewsBu haber 53 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,789 µs